Simple WordPress Membership - en to sv_SE translation catalogue (780 entries)

en: Payment Button ID
sv_SE: Betalknapp ID

en: Payment Button Title
sv_SE: Titel betalningsknapp

en: Membership Level ID
sv_SE: Medlemskapsnivå ID

en: Button Type
sv_SE: Knapptyp

en: Button Shortcode
sv_SE: Shortcode för knappar

en: Delete
sv_SE: Radera

en: The selected entry was deleted!
sv_SE: Den valda posten togs bort!

en: Simple Membership::Payments
sv_SE: Simple WP Membership::Betalningar

en: Transactions
sv_SE: Transaktioner

en: Manage Payment Buttons
sv_SE: Hantera betalningsknappar

en: Create New Button
sv_SE: Lägg till ny knapp

en: View Profile
sv_SE: Visa profil

en: Row ID
sv_SE: Rad-ID

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Member Profile
sv_SE: Medlemsprofil

en: Date
sv_SE: Datum

en: Transaction ID
sv_SE: Transaktions-ID

en: Subscriber ID
sv_SE: Prenumerant-ID

en: Amount
sv_SE: Belopp

en: Membership Level
sv_SE: Medlemskapsnivå

en: Status/Note
sv_SE: Status/Notering

en: No active subscriptions
sv_SE: Inga aktiva prenumerationer

en: Cancel Subscription
sv_SE: Avbryt prenumeration

en: Are you sure that you want to cancel the subscription?
sv_SE: Är du säker att du vill avbryta prenumerationen?

en: The admin of this site does not allow users to access the wp dashboard.
sv_SE: Administratören på den här webbplatsen tillåter inte användare att komma åt wp-adminpanelen.

en: Go back to the home page by
sv_SE: Gå tillbaka till startsidan av

en: clicking here
sv_SE: klicka här

en: Error! This site has the force WP user login feature enabled in the settings. We could not find a WP user record for the given username:
sv_SE: Fel! Denna webbplats har funktionen tvinga WP-användaren-inloggning aktiverat i inställningarna. Vi kunde inte hitta en WP användarpost för användarnamnet:

en: This error is triggered when a member account doesn't have a corresponding WP user account. So the plugin fails to log the user into the WP User system.
sv_SE: Detta fel utlöses när ett medlemskonto inte har ett motsvarande WP-användarkonto. Så SM-tillägget misslyckas med att logga användaren in i WP-användarsystemet.

en: Contact the site admin and request them to check your username in the WP Users menu to see what happened with the WP user entry of your account.
sv_SE: Kontakta webbplatsens admin och be dem att kolla ditt användarnamn i menyn WP-användare för att se vad som hände med WP-användarposten på ditt konto.

en: The site admin can disable the Force WP User Synchronization feature in the settings to disable this feature and this error will go away.
sv_SE: Webbplatsadministratören kan inaktivera funktionen Force WP-användarsynkronisering i inställningarna för att inaktivera denna funktion och därmed kommer detta fel att försvinna.

en: You can use the back button of your browser to go back to the site.
sv_SE: Du kan använda webbläsarens bakåtknapp för att gå tillbaka till webbplatsen.

en: You are not logged in.
sv_SE: Du är inte inloggad.

en: You have the sandbox payment mode enabled in plugin settings. Make sure to turn off the sandbox mode when you want to do live transactions.
sv_SE: Du har betalningsläget för sandlåda aktiverat i plugin-inställningar. Se till att du stänger av sandlådeläget när du vill göra live-transaktioner.

en: Simple Membership Protection options
sv_SE: Alternativ för Simple WP Membership Protection

en: Do you want to protect this content?
sv_SE: Vill du skydda detta innehåll?

en: No, Do not protect this content.
sv_SE: Nej, skydda inte detta innehåll.

en: Yes, Protect this content.
sv_SE: Ja, skydda detta innehåll.

en: Select the membership level that can access this content:
sv_SE: Välj vilken medlemskapsnivå som ska kunna läsa detta innehåll:

en: Validating, please wait
sv_SE: Validerar, var god vänta

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: This field is required
sv_SE: Detta fält är obligatoriskt

en: Password must contain at least:
sv_SE: Lösenordet måste minst innehålla:

en: - a digit
sv_SE: - en siffra

en: - an uppercase letter
sv_SE: - en stor bokstav

en: - a lowercase letter
sv_SE: - en liten bokstav

en: Invalid Username
sv_SE: Ogiltigt användarnamn

en: Usernames can only contain: letters, numbers and .-_*@
sv_SE: Användarnamn kan endast innehålla: bokstäver, siffror och .-_*@

en: Minimum
sv_SE: Minst

en:  characters required
sv_SE:  tecken som krävs för

en: Apostrophe character is not allowed
sv_SE: Apostrof är inte tillåtet

en: WP Membership
sv_SE: WP medlemskap

en: Members
sv_SE: Medlemmar

en: Membership Levels
sv_SE: Medlemsnivåer

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Payments
sv_SE: Betalningar

en: Add-ons
sv_SE: Tillägg

en: You need to be logged in to view this content.
sv_SE: Du måste logga in för att se detta innehåll.

en: Your account has expired.
sv_SE: Användarkontot har upphört att gälla.

en: This content can only be viewed by members who joined on or before
sv_SE: Detta innehåll kan endast ses av medlemmar som gått med på eller före

en: This content is not permitted for your membership level.
sv_SE: Innehållet är inte tillgängligt för din medlemsnivå.

en: You need to be logged in to view the rest of the content.
sv_SE: Du måste logga in för att läsa resten av innehållet.

en:  The rest of the content is not permitted for your membership level.
sv_SE:  Resterande innehåll är inte tillgängligt för din medlemsnivå.

en: Error! Nonce verification failed for user registration from admin end.
sv_SE: Fel! Nonceverifieringen misslyckades för användarregistrering från adminläget (back-end).

en: Member record added successfully.
sv_SE: Medlemsposten lades till korrekt.

en: Please correct the following:
sv_SE: Vänligen rätta till följande:

en: Error! Nonce verification failed for user edit from admin end.
sv_SE: Fel! Nonceverifieringen misslyckades för användarregistrering från adminläget (back-end).

en: Your current password
sv_SE: Ditt nuvarande lösenord

en: Nonce check failed. Please reload the page.
sv_SE: Nonkontroll misslyckades. Vänligen ladda om sidan.

en: Invalid Email Address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: Already taken
sv_SE: Upptaget

en: Available
sv_SE: Tillgängligt

en: Name contains invalid character
sv_SE: Namn innehåller ogiltiga tecken

en: Username field cannot be empty.
sv_SE: Användarnamnfältet kan inte vara tomt.

en: Password field cannot be empty.
sv_SE: Lösenordsfältet kan inte vara tomt.

en: Warning! Simple Membership plugin cannot process this login request to prevent you from getting logged out of WP Admin accidentally.
sv_SE: Varning! Simple membership-tillägget kan inte behandla denna inloggningsbegäran att förhindra att du blir utloggad från WP Admin av misstag.

en: Click here
sv_SE: Klicka här

en:  to see the profile you are currently logged into in this browser.
sv_SE:  för att se profilen du för närvarande är inloggad som i denna webbläsare.

en: You are logged into the site as an ADMIN user in this browser. First, logout from WP Admin then you will be able to log in as a normal member.
sv_SE: Du är inloggad på webbplatsen som ADMIN-användare i denna webbläsaren. Logga ut först från WP Admin så kommer du att kunna logga in som en vanlig medlem.

en: Alternatively, you can use a different browser (where you are not logged-in as ADMIN) to test the membership login.
sv_SE: Alternativt kan du använda en annan webbläsare (där du inte är inloggad som ADMIN) för att testa medlemskapsinloggningen.

en: Your normal visitors or members will never see this message. This message is ONLY for ADMIN user.
sv_SE: Dina vanliga besökare eller medlemmar kommer aldrig att se detta meddelande. Det här meddelandet är ENDAST för ADMIN-användare.

en: Captcha validation failed on the login form.
sv_SE: CAPTCHA validering misslyckades på inloggningsformuläret.

en: No user found with that username or email.
sv_SE: Ingen användare hittades med detta användarnamn eller e-postadress.

en: Password empty or invalid.
sv_SE: Lösenordet är tomt eller ogiltigt.

en: Account is inactive.
sv_SE: Användarkontot är ej aktivt.

en: Account has expired.
sv_SE: Användarkontot har gått ut.

en: Account is pending.
sv_SE: Kontot är väntande.

en: You need to activate your account. If you didn't receive an email then %s to resend the activation email.
sv_SE: Du måste aktivera ditt konto. Om du inte fick ett e-postmeddelande ska %s skicka om aktiverings-e-postmeddelandet.

en: click here
sv_SE: klicka här

en: You are logged in as:
sv_SE: Du är inloggad som:

en: Logged Out Successfully.
sv_SE: Lyckad utloggning.

en: Session Expired.
sv_SE: Slut på sessionen.

en: Please login again.
sv_SE: Vänligen logga in igen.

en: Category ID
sv_SE: Kategori-ID

en: Category Name
sv_SE: Kategorinamn

en: Category Type (Taxonomy)
sv_SE: Typ av kategori (Taxonomy)

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Count
sv_SE: Antal

en: Error! Nonce security verification failed for Category Protection Update action. Clear cache and try again.
sv_SE: Fel! Nonce-säkerhetsverifiering misslyckades för åtgärden Uppdatering av kategoriskydd. Rensa cacheminnet och försök igen.

en: Category protection updated!
sv_SE: Kategoriskydd uppdaterad!

en: No category found.
sv_SE: Ingen kategori hittades.

en: Please login to comment.
sv_SE: Logga in för att kommentera.

en: Please Login to Comment.
sv_SE: Vänligen logga in för att kommentera.

en: Comments not allowed by a non-member.
sv_SE: Kommentarer är inte tillåtna av icke-medlemmar.

en: Wordpress account exists with given username. But the given email doesn't match.
sv_SE: Wordpress-konto finns med ett givet användarnamn. Men given e-post matchar "
    "inte.

en:  Use a different username to complete the registration. If you want to use that username then you must enter the correct email address associated with the existing WP user to connect with that account.
sv_SE:  Använd ett annat användarnamn för att slutföra registreringen. Om du vill använda det användarnamnet måste du ange du den e-postadress som är associerad med den befintliga WP-användaren.

en: Wordpress account exists with given email. But the given username doesn't match.
sv_SE: Wordpress-konto finns med angivet användarnamn. Men angiven e-post matchar inte.

en:  Use a different email address to complete the registration. If you want to use that email then you must enter the correct username associated with the existing WP user to connect with that account.
sv_SE:  Använd en annan e-postadress för att slutföra registreringen. Om du vill använda denna e-postadress måste du ange rätt användarnamn är associerad med den befintliga WP-användaren.

en: Username is required
sv_SE: Användarnamn krävs

en: Username contains invalid character
sv_SE: Användarnamn innehåller ogiltiga tecken

en: Username already exists.
sv_SE: Användarnamnet existerar redan.

en: Password is required
sv_SE: Lösenord krävs

en: Password mismatch
sv_SE: Lösenord matchar inte

en: Email is required
sv_SE: E-post krävs

en: Email is invalid
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: Email is already used.
sv_SE: E-postadressen används redan.

en: Member since field is invalid
sv_SE: Medlem sedan-fältet är ogiltigt

en: Access starts field is invalid
sv_SE: Åtkomst-fältet är ogiltigt

en: Gender field is invalid
sv_SE: Kön-fältet är ogiltigt

en: Account state field is invalid
sv_SE: Kontostatus-fältet är ogiltigt

en: Invalid membership level
sv_SE: Ogiltig medlemskapsnivå

en: You are already logged in. You don't need to create another account. So the registration form is hidden.
sv_SE: Du är redan inloggad. Du behöver inte skapa ett annat konto. Så registreringsformuläret är dolt.

en: This unique registration link (see the URL in the browser's address bar) has already been used. You don't need to create another account. Log into the existing account to access the protected content.
sv_SE: Denna unika registreringslänk (se URL:en i webbläsarens adressfält) har redan använts. Du behöver inte skapa ett annat konto. Logga in på det befintliga kontot för att komma åt det skyddade innehållet.

en: This unique registration link (see the URL in the browser's address bar) is invalid. Could not find a match for the given member ID and the security code. Please contact the site administrator.
sv_SE: Denna unika registreringslänk (se URL:en i webbläsarens adressfält) är ogiltig. Det gick inte att hitta en matchning för det angivna medlems-ID och säkerhetskoden. Kontakta webbplatsens administratör.

en: Error! Invalid Request. Could not find a match for the given security code and the user ID.
sv_SE: Fel! Ogiltig begäran. Kunde inte hitta en matchning för angiven säkerhetskod och användar-ID.

en: Join Us
sv_SE: Bli medlem.

en: Free membership is disabled on this site. Please make a payment from the
sv_SE: Gratis medlemskap är inaktiverad på denna webbplats. Vänligen gör en betalning från

en:  page to pay for a premium membership.
sv_SE:  sida för att betala för ett premium-medlemskap.

en: You will receive a unique link via email after the payment. You will be able to use that link to complete the premium membership registration.
sv_SE: Du kommer att få en unik länk via e-post efter betalningen. Du kommer att kunna använda den länken för att slutföra medlemskapsregistreringen.

en: Security check: captcha validation failed.
sv_SE: Säkerhetskontroll: captcha-validering misslyckades.

en: You must accept the terms and conditions.
sv_SE: Du måste acceptera villkoren.

en: You must agree to the privacy policy.
sv_SE: Du måste godkänna Integritetspolicyn.

en: You need to confirm your email address. Please check your email and follow instructions to complete your registration.
sv_SE: Du måste bekräfta din e-postadress. Kontrollera din e-post och följ instruktionerna för att slutföra din registrering.

en: Registration Successful.
sv_SE: Registreringen lyckades!

en: Please
sv_SE: Vänligen

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Please correct the following
sv_SE: Vänligen rätta till följande

en: Membership Level Couldn't be found.
sv_SE: Medlemsskapsnivå kunde inte hittas.

en: Error! Nonce verification failed for front end profile edit.
sv_SE: Fel! Verifiering av nonce misslyckades vid redigering av profilen (front-end).

en: Profile updated successfully.
sv_SE: Profil uppdaterad.

en: Profile updated successfully. You will need to re-login since you changed your password.
sv_SE: Profilen uppdaterades. Du behöver logga in på nytt då du ändrade ditt lösenord.

en: Please correct the following.
sv_SE: Vänligen rätta till följande.

en: Captcha validation failed.
sv_SE: Captcha-validering misslyckades.

en: Email address not valid.
sv_SE: Ogiltig e-postadress.

en: No user found with that email address.
sv_SE: Ingen användare hittades med den e-postadressen.

en: Email Address:
sv_SE: E-postadress:

en: Password reset link has been sent to your email address.
sv_SE: Länk för återställning av lösenord har skickats till din e-postadress.

en: New password has been sent to your email address.
sv_SE: Ett nytt lösenord har skickats till din e-postadress.

en: Can't find member account.
sv_SE: Det går inte att hitta medlemskontot.

en: Account already active.
sv_SE: Kontot är redan aktivt.

en:  to log in.
sv_SE:  för att logga in.

en: Activation code mismatch. Cannot activate this account. Please contact the site admin.
sv_SE: Aktiveringskoden stämmer inte. Det går inte att aktivera det här kontot. Vänligen kontakta administratören för webbplatsen.

en: Success! Your account has been activated successfully.
sv_SE: Japp! Ditt konto har framgångsrikt aktiverats.

en: Cannot find member account.
sv_SE: Det går inte att hitta medlemskontot.

en: Activation email has been sent. Please check your email and activate your account.
sv_SE: E-post för aktivering har skickats. Kontrollera din e-post och aktivera ditt konto.

en: Sorry, Nonce verification failed.
sv_SE: Tyvärr, verifiering av Nonce misslyckades.

en: Sorry, Password didn't match.
sv_SE: Tyvärr, lösenordet matchade inte.

en: Error! Password fields do not match. Please try again.
sv_SE: Fel! Lösenordsfälten matchar inte. Var god försök igen.

en: Error! Invalid password reset request.
sv_SE: Fel! Ogiltig begäran om återställning av lösenord.

en: Password Reset Successful.
sv_SE: Lösenordsåterställningen lyckades.

en: Date format is not valid.
sv_SE: Ogiltigt datumformat.

en: Access duration must be > 0.
sv_SE: Åtkomstens varaktighet måste vara > 0.

en: Member
sv_SE: Medlem

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Email
sv_SE: E-post

en: Access Starts
sv_SE: Tillgång startar

en: Account State
sv_SE: Kontostatus

en: Last Login Date
sv_SE: Senaste datum för inloggning

en: Set Status to Active
sv_SE: Ställ in status till Aktiv

en: Set Status to Active and Notify
sv_SE: Ställ in status till Aktiv och Meddela

en: Set Status to Inactive
sv_SE: Ställ in status till Inaktiv

en: Set Status to Pending
sv_SE: Ställ in status till Väntande

en: Set Status to Expired
sv_SE: Ange Status till Utgången

en: incomplete
sv_SE: ofullständig

en: No member found.
sv_SE: Medlem ej hittad.

en: Error! Nonce verification failed for user delete from admin end.
sv_SE: Fel! Nonce-verifiering misslyckades från adminläget (back-end) för att ta bort användaren.

en: Error! Nonce security verification failed for Bulk Change Membership Level action. Clear cache and try again.
sv_SE: Fel! Säkerhetsverifiering med nonce misslyckades för åtgärden Bulk Change Membership Level. Rensa cacheminnet och försök igen.

en: Error! Please select a membership level first.
sv_SE: Fel! Välj en medlemsnivå först.

en: Membership level change operation completed successfully.
sv_SE: Ändring av medlemsnivå slutfördes.

en: Error! Nonce security verification failed for Bulk Change Access Starts Date action. Clear cache and try again.
sv_SE: Fel! Säkerhetsverifiering med nonce misslyckades för åtgärden Bulk Change Access Starts Date. Rensa cacheminnet och försök igen.

en: Access starts date change operation successfully completed.
sv_SE: Ändring av åtkomstdatum slutfördes.

en: Bulk Update Membership Level of Members
sv_SE: Massuppdatering av medlemsnivå av medlemmar

en: You can manually change the membership level of any member by editing the record from the members menu.
sv_SE: Du kan ändra medlemskap manuellt för en medlem genom att redigera posten från menyn medlemmar.

en: You can use the following option to bulk update the membership level of users who belong to the level you select below.
sv_SE: Du kan använda följande alternativ för att massuppdatera medlemsnivån för medlemmar med nivån du väljer nedan.

en: Membership Level:
sv_SE: Medlemskapsnivå:

en: Select Current Level
sv_SE: Välj nuvarande nivå

en: Select the current membership level (the membership level of all members who are in this level will be updated).
sv_SE: Välj den nuvarande medlemsnivå (medlemskap nivån på alla medlemmar som är i denna nivå kommer att uppdateras).

en: Level to Change to:
sv_SE: Ändra nivå till:

en: Select Target Level
sv_SE: Välj målnivå

en: Select the new membership level.
sv_SE: Välj ny medlemskapsnivå.

en: Bulk Change Membership Level
sv_SE: Massändra medlemskapsnivå

en: Bulk Update Access Starts Date of Members
sv_SE: Massuppdatera åtkomstsstartdatum för medlemmar

en: The access starts date of a member is set to the day the user registers. This date value is used to calculate how long the member can access your content that are protected with a duration type protection in the membership level.
sv_SE: Åtkomststartdatum är inställt till den dag då användaren registrerar sig. Värdet avvänds för att beräkna hur länge medlemmen får åtkomst till nivåskyddat innehåll.

en: You can manually set a specific access starts date value of all members who belong to a particular level using the following option.
sv_SE: Du kan ställa in ett specifikt startdatum för alla medlemmar på en viss nivå med följande inställning.

en: Select Level
sv_SE: Välj nivå

en: Select the Membership level (the access start date of all members who are in this level will be updated).
sv_SE: Välj medlemskapsnivå (åtkomstsstartdatum för alla medlemmar som är i denna nivå kommer att uppdateras).

en: Specify the Access Starts date value.
sv_SE: Specifiera startdatum för åtkomst.

en: Bulk Change Access Starts Date
sv_SE: Massuppdatera startdatum för åtkomst

en: Simple WP Membership::Members
sv_SE: Simple WP Membership::Medlemmar

en: Add New
sv_SE: Lägg till

en: Add Member
sv_SE: Lägg till medlem

en: Bulk Operation
sv_SE: Massåtgärder

en: Error! Nonce verification failed for membership level creation from admin end.
sv_SE: Fel! Nounce-verifiering misslyckades för att skapa medlemsskapsnivå från adminläget (back-end).

en: Membership Level Creation Successful.
sv_SE: Ny medlemsskapsnivå har skapats.

en: Error! Nonce verification failed for membership level edit from admin end.
sv_SE: Fel! Nounce-verifieringen misslyckades för att redigera medlemskapsnivå från adminläge (back-end).

en: Membership Level Updated Successfully.
sv_SE: Uppdatering av medlemskapsnivå lyckades.

en: Role
sv_SE: Roll

en: Access Valid For/Until
sv_SE: Åtkomst giltig till

en: No membership levels found.
sv_SE: Ingen medlemsskapsnivå hittades.

en: Error! Nonce verification failed for membership level delete from admin end.
sv_SE: Fel! Nounce-verifieringen misslyckades för att radera medlemskapsnivån från adminläge (back-end).

en: Search
sv_SE: Sök

en: Simple WP Membership::Membership Levels
sv_SE: Simple WP Membership::Medlemsnivåer

en: Add Level
sv_SE: Lägg till nivå

en: Manage Content Protection
sv_SE: Redigera innehållsskydd

en: Category Protection
sv_SE: Kategoriskydd

en: Post and Page Protection
sv_SE: Post- och sidskydd

en: Title
sv_SE: Titel

en: Author
sv_SE: Författare

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Type
sv_SE: Typ

en: Error! Nonce security verification failed for Post Protection Update action. Clear cache and try again.
sv_SE: Fel! Nonce säkerhetsverifiering misslyckades för åtgärden Post Protection Update. Rensa cacheminnet och försök igen.

en: Protection settings updated!
sv_SE: Skyddsinställningar uppdaterade!

en: No items found.
sv_SE: Inga objekt hittades.

en: The category or parent category of this post is protected. You can change the category protection settings from the
sv_SE: Kategorin eller föräldrakategorin för detta inlägg är skyddad. Du kan ändra inställningarna för kategoriskydd från

en: category protection menu
sv_SE: menyn för kategoriskydd

en: The email address you used is not whitelisted on this site.
sv_SE: E-postadressen du använde är inte vitlistad på denna webbplats.

en: The email address you used is blacklisted on this site.
sv_SE: E-postadressen du använde är svartlistad på denna sida.

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Payment Settings
sv_SE: Betalningsinställningar

en: Email Settings
sv_SE: E-postinställningar

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Blacklisting & Whitelisting
sv_SE: Svartlistning och vitlistning

en: Addons Settings
sv_SE: Tilläggsinställningar

en: Plugin Documentation
sv_SE: Dokumentation för plugin

en: Enable Free Membership
sv_SE: Möjliggör gratis medlemskapsnivå

en: Enable/disable registration for free membership level. When you enable this option, make sure to specify a free membership level ID in the field below.
sv_SE: Aktivera/inaktivera registrering för gratis medlemsnivå. När du aktiverar det här alternativet, se till att du anger ett gratis medlemsnivå ID i fältet nedan.

en: Free Membership Level ID
sv_SE: Gratis medlemskapsnivå ID

en: Assign free membership level ID
sv_SE: Tilldela gratis medlemskapsnivå ID

en: Enable More Tag Protection
sv_SE: Möjliggör ”läs mer”-taggskydd

en: Enables or disables "more" tag protection in the posts and pages. Anything after the More tag is protected. Anything before the more tag is teaser content.
sv_SE: Möjliggör eller möjliggör ej ”läs mer”-tag skydd hos inlägg och sidor. Allt efter ”Läs mer” tag är skyddat. Allt innan ”läs mer” är teaser.

en: Hide Adminbar
sv_SE: Göm Adminpanel

en: WordPress shows an admin toolbar to the logged in users of the site. Check this if you want to hide that admin toolbar in the frontend of your site.
sv_SE: Wordpress visar en Adminpanel för inloggade användare på sidan. Bocka checkboxen om du vill gömma Adminpanelen på framsidan av din sida.

en: Show Adminbar to Admin
sv_SE: Visa adminpanel för administratörer

en: Use this option if you want to show the admin toolbar to admin users only. The admin toolbar will be hidden for all other users.
sv_SE: Använd detta alternativ om du vll visa adminpanel enbart för administratörer. Panelen döljs för andra användare.

en: Disable Access to WP Dashboard
sv_SE: Inaktivera åtkomst till WP-panelen

en: WordPress allows a standard wp user to be able to go to the wp-admin URL and access his profile from the wp dashboard. Using this option will prevent any non-admin users from going to the wp dashboard.
sv_SE: WordPress tillåter en standard WP-användare för att kunna gå till WP-admin webbadressen och hans profil från den WP-instrumentpanel. Med det här alternativet kommer att förhindra icke administratörsanvändare från att gå till WP-instrumentpanel.

en: Default Account Status
sv_SE: Standard kontostatus

en: Select the default account status for newly registered users. If you want to manually approve the members then you can set the status to "Pending".
sv_SE: Välj standard kontostatus för de nyregistrerade användare. Om du vill godkänna medlemmarna manuellt så kan du sätta statusen till ”avvaktande”.

en: Members Must be Logged in to Comment
sv_SE: Medlem måste vara inloggad för att lägga till en kommentar

en: Enable this option if you only want the members of the site to be able to post a comment.
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du bara vill medlemmarna i webbplatsen för att kunna skriva en kommentar.

en: Enable Toggle Password Visibility in Login Form
sv_SE: Aktivera Växla lösenordssynlighet i inloggningsformulär

en: You can use it to show a toggle password visibility option in the login form. It will add a Show Password checkbox.
sv_SE: Du kan använda den för att visa ett alternativ för att växla lösenordssynlighet i inloggningsformuläret. Det kommer att lägga till en kryssruta Visa lösenord.

en: Enable Password Reset Using Link
sv_SE: Aktivera lösenordsåterställning med länk

en: You can enable this option if you want to handle the password reset functionality using a reset link that is emailed to the member. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/password-reset-notification-email-customization/" target="_blank">this documentation</a> to learn more about the password reset function.
sv_SE: Du kan aktivera detta alternativ om du vill hantera lösenordsåterställningsfunktionen med hjälp av en återställningslänk som skickas till medlemmen via e-post. Läs <a href="https://simple-membership-plugin.com/password-reset-notification-email-customization/" target="_blank">denna dokumentation</a> för att lära dig mer om funktionen för lösenordsåterställning.

en: Pages Settings
sv_SE: Sidinställningar

en: Login Page URL
sv_SE: Inloggningssida URL

en: Registration Page URL
sv_SE: Registreringssida URL

en: Join Us Page URL
sv_SE: Bli medlemsida URL

en: Edit Profile Page URL
sv_SE: Profilredigeringssida URL

en: Password Reset Page URL
sv_SE: Sida för återställning av lösenord

en: Optional Pages Settings
sv_SE: Valfria Sidinställningar

en: Thank You Page URL
sv_SE: Tacksida URL

en: It is useful to use a thank you page in your payment button configuration. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/paid-registration-from-the-thank-you-page/" target="_blank">this documentation</a> to learn more.
sv_SE: Det är användbart att använda en tacksida i din betalningsknappkonfiguration. Läs <a href="https://simple-membership-plugin.com/paid-registration-from-the-thank-you-page/" target="_blank">denna dokumentation</a> om du vill veta mer.

en: Test & Debug Settings
sv_SE: Inställningar för test och felsökning

en: Check this option to enable debug logging.
sv_SE: Markera detta alternativ för att aktivera felsökningsloggning.

en:  This can be useful when troubleshooting an issue. Turn it off and reset the log files after the troubleshooting is complete.
sv_SE:  Detta kan vara användbart vid felsökning av ett problem. Stäng av den och återställ loggfilerna när felsökningen är klar.

en: View general debug log file by clicking
sv_SE: Visa allmän felsökningslogg genom att klicka

en: here
sv_SE: här

en: View login related debug log file by clicking
sv_SE: Visa inloggningsrelaterad felsökningslogg genom att klicka

en: Reset debug log files by clicking
sv_SE: Återställ felsökningslogg genom att klicka

en: Enable Debug
sv_SE: Aktivera felsökning

en: Sandbox or Test Mode Payment Settings
sv_SE: Möjliggör Sandbox-test

en: Enable Sandbox or Test Mode
sv_SE: Aktivera sandlåda eller testläge

en: Enable this option if you want to do sandbox payment testing.
sv_SE: Möjliggör detta om du vill ha sandbox betalningstest.

en: PayPal Settings
sv_SE: PayPal-inställningar

en: Enter your PayPal Client ID for live mode.
sv_SE: Ange ditt PayPal-klient-ID för live-läge.

en: Enter your PayPal Secret Key for live mode.
sv_SE: Ange din hemliga PayPal-nyckel för live-läge.

en: Enter your PayPal Client ID for sandbox mode.
sv_SE: Ange ditt PayPal-klient-ID för sandlådeläge.

en: Sandbox Secret Key
sv_SE: Sandlådans hemliga nyckel

en: Enter your PayPal Secret Key for sandbox mode.
sv_SE: Ange din hemliga PayPal-nyckel för sandlådeläge.

en: Stripe Global Settings
sv_SE: Stripe Globala inställningar

en: Pre-fill Member Email Address
sv_SE: Fyll i medlemmens e-postadress i förväg

en: Pre-fills the email address of the logged-in member on the Stripe checkout form when possible
sv_SE: Fyller i e-postadressen till den inloggade medlemmen på Stripe-utcheckningsformuläret när det är möjligt

en: Test Publishable Key
sv_SE: Testa publicerbar nyckel

en: Stripe API Test publishable key
sv_SE: Stripe API Test publicerbar nyckel

en: Email Settings Overview
sv_SE: Översikt av e-postinställningar

en: Email Misc. Settings
sv_SE: Inställningar för e-post

en: From Email Address
sv_SE: Från e-postadress

en: Allow HTML in Emails
sv_SE: Tillåt HTML i e-postmeddelanden

en: Email Settings (Prompt to Complete Registration )
sv_SE: Inställningar för e-post (uppmaning att slutföra registreringen)

en: Email Subject
sv_SE: E-postsämne

en: Email Body
sv_SE: E-postmeddelande

en: Enter the email address where you want the admin notification email to be sent to.
sv_SE: Ange den e-postadress dit admin-e-postmeddelanden ska skickas.

en:  You can put multiple email addresses separated by comma (,) in the above field to send the notification to multiple email addresses.
sv_SE:  Du kan skriva flera adresser separerade med ett komma (,) i fältet ovan för att skicka till flera adresser.

en: Enter the subject for the admin notification email.
sv_SE: Ange ämne för e-postmeddelande till Admin.

en: This email will be sent to the admin when a new user completes the membership registration. Only works if you have enabled the "Send Notification to Admin" option above.
sv_SE: Detta mail skickas till Admin när en ny användare slutför registrering. Fungerar bara om du har aktiverat alternativet ”skickar anmälan till Admin” ovan.

en: Email Settings (Registration Complete)
sv_SE: Inställningar för e-post (lyckad registrering)

en: Send Notification to Admin
sv_SE: Skicka notifiering till Admin

en: Enable this option if you want the admin to receive a notification when a member registers.
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du vill att Admin får ett meddelande när en ny medlem registrerar.

en: Admin Email Address
sv_SE: E-postadress till administratören

en: Admin Notification Email Subject
sv_SE: Ämne för meddelande till Admin

en: Admin Notification Email Body
sv_SE: Meddelande till Admin

en: Send Email to Member When Added via Admin Dashboard
sv_SE: Skicka e-post till medlem när den läggs till via Admin Dashboard

en: Email Settings (Password Reset)
sv_SE: E-postinställningar (Återställ lösenord)

en:  Email Settings (Account Upgrade Notification)
sv_SE:  E-postinställningar (Meddelande om kontouppgradering)

en: Disable Email Notification After Upgrade
sv_SE: Inaktivera e-postmeddelande efter uppgradering

en: You can use this option to disable the email notification that gets sent to the members when they make a payment for upgrade or renewal.
sv_SE: Du kan använda det här alternativet för att inaktivera e-postmeddelandet som skickas till medlemmarna när de gör en betalning för uppgradering eller förnyelse.

en:  Email Settings (Bulk Account Activate Notification)
sv_SE:  E-postinställningar (Masskonto Aktivering)

en:  Email Settings (Email Activation)
sv_SE:  E-postinställningar (E-postaktivering)

en: Enable Expired Account Login
sv_SE: Aktivera inloggning för utgånget konto

en: When enabled, expired members will be able to log into the system but won't be able to view any protected content. This allows them to easily renew their account by making another payment.
sv_SE: När det är aktiverat, kommer medlemmar vars medlemskap har gått ut, kunna logga in i systemet men kan inte se något skyddat innehåll. Detta gör att de enkelt kan förnya sitt konto genom att göra en ny betalning.

en: Membership Renewal URL
sv_SE: URL för förnyelse av medlemskap

en: You can create a renewal page for your site. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/creating-membership-renewal-button/" target="_blank">this documentation</a> to learn how to create a renewal page.
sv_SE: Du kan skapa en förnyelse sida för din webbplats. Läs <a href=”https://simple-membership-plugin.com/creating-membership-renewal-button/” target=”_blank”>denna dokumentation</a> om hur du skapar en förnyelse sida.

en: After Registration Redirect URL
sv_SE: Efter-registreringssida URL

en: You can enter an URL here to redirect the members to this page after they submit the registration form. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-after-registration-redirect-for-members/" target="_blank">this documentation</a> to learn how to setup after registration redirect.
sv_SE: Du kan ange en webbadress här för att omdirigera medlemmarna till den här sidan efter att de har skickat in registreringsformuläret. Läs <a href=”https://simple-membership-plugin.com/configure-registration-redirect-members/” target=”_blank”> den här dokumentationen </a> för att lära dig hur du konfigurerar efter registrering omdirigering.

en: Enable Auto Login After Registration
sv_SE: Aktivera automatisk inloggning efter registrering

en: Use this option if you want the members to be automatically logged into your site right after they complete the registration. This option will override any after registration redirection and instead it will trigger the after login redirection. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-auto-login-after-registration-members/" target="_blank">this documentation</a> to learn more.
sv_SE: Använd det här alternativet om du vill att medlemmarna ska loggas in automatiskt på din webbplats direkt efter att de har slutfört registreringen. Det här alternativet åsidosätter någon efter omdirigering av registreringen och istället kommer den att aktivera omdirigering efter inloggning. Läs <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-auto-login-after-registration-members/" target="_blank">denna dokumentation</a> för mer information.

en: Hide Registration Form to Logged Users
sv_SE: Dölj registreringsformulär för inloggade användare

en: Use this option if you want to hide the registration form to the logged-in members. If logged-in members visit the registration page, they will see a message instead of the registration form.
sv_SE: Använd det här alternativet om du vill dölja registreringsformuläret för inloggade medlemmar. Om inloggade medlemmar besöker registreringssidan kommer de att se ett meddelande istället för registreringsformuläret.

en: After Logout Redirect URL
sv_SE: URL omdirigering efter utloggning

en: You can enter an URL here to redirect the members to this page after they click the logout link to logout from your site.
sv_SE: Du kan ange en URL här för att omdirigera medlemmarna till den här sidan efter att de klickar på utloggningslänken för att logga ut från din webbplats.

en: Logout Member on Browser Close
sv_SE: Logga ut Medlem vid stängning av webbläsare

en: Enable this option if you want the member to be logged out of the account when he closes the browser.
sv_SE: Aktivera detta alternativ om du vill att medlemmen ska loggas ut från kontot när medlemmen stänger webbläsaren.

en: Allow Account Deletion
sv_SE: Tillåt radering av konto

en: Allow users to delete their accounts.
sv_SE: Tillåt användare att radera sina konton.

en: Force Strong Password for Members
sv_SE: Tvinga fram starkt lösenord för medlemmar

en: Enable this if you want the users to be forced to use a strong password for their accounts.
sv_SE: Aktivera detta om du vill att användarna ska tvingas använda ett starkt lösenord för sina konton.

en: Auto Delete Pending Account
sv_SE: Automatisk borttagning av väntande konton

en: Select how long you want to keep "pending" account.
sv_SE: Välj hur länge du vill behålla ”väntande” konton.

en: Admin Dashboard Access Permission
sv_SE: Adminpanel åtkomstbehörighet

en: SWPM admin dashboard is accessible to admin users only (just like any other plugin). You can allow users with other WP user roles to access the SWPM admin dashboard by selecting a value here. Note that this option cannot work if you enabled the "Disable Access to WP Dashboard" option in General Settings.
sv_SE: SWPM adminpanel är bara tillgänglig för administratörer (precis som för andra tillägg). Du kan tillåta användare med andra WP-roller att få tillgång till SWPM adminpanel genom att välja ett värde här. Observera att det här alternativet inte kan fungera om du aktiverade alternativet "Inaktivera åtkomst till WP adminpanel" i allmänna inställningar.

en: Force WP User Synchronization
sv_SE: Tvinga WP-användarsynkronisering

en: Enable this option if you want to force the member login to be synchronized with WP user account. This can be useful if you are using another plugin that uses WP user records. For example: bbPress plugin.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att tving synkronisering med WP-användare. Användbart om ni använder andra tillägg som använder WP-användare. Ex bbPress.

en: Create Member Accounts for New WP Users
sv_SE: Skapa medlemskonton för nya WP-användare

en: Enable Auto Create Member Accounts
sv_SE: Aktivera att skapa medlemskonton automatiskt

en: Enable this option to automatically create member accounts for any new WP user that is created by another plugin.
sv_SE: Aktivera det här alternativet för att automatiskt skapa medlemskonton för alla nya WP-användare som skapas av ett annat plugin.

en: Default Membership Level
sv_SE: Standard medlemsnivå

en: When automatically creating a member account using this feature, the membership level of the user will be set to the one you specify here.
sv_SE: När du skapar ett medlemskonto automatiskt med den här funktionen kommer "
    "användarnas medlemsnivå att ställas in till den du anger här.

en: When automatically creating a member account using this feature, the membership account status of the user will be set to the one you specify here.
sv_SE: När du automatiskt skapar ett medlemskonto med den här funktionen kommer användarens medlemskontos status att ställas in till den du anger här.

en: Payment Notification Forward URL
sv_SE: Vidarebefordran av betalningsmeddelande

en: You can enter an URL here to forward the payment notification after the membership payment has been processed by this plugin. Useful if you want to forward the payment notification to an external script for further processing.
sv_SE: Du kan ange en URL här för att vidarebefordra betalningsmeddelandet efter att medlemsbetalningen har behandlats med detta plugin. Användbar om du vill vidarebefordra betalningsmeddelandet till ett externt skript för vidare bearbetning.

en: Terms and Conditions
sv_SE: Villkor

en: Enable Terms and Conditions
sv_SE: Aktivera Villkor

en: Users must accept the terms before they can complete the registration.
sv_SE: Användare måste acceptera villkoren innan de kan slutföra registreringen.

en: Terms and Conditions Page URL
sv_SE: URL till sidan med villkor

en: Enter the URL of your terms and conditions page. You can create a WordPress page and specify your terms in there then specify the URL of that page in the above field.
sv_SE: Ange webbadressen till sidan med villkor. Du kan skapa en WordPress-sida och ange dina villkor där och sedan ange webbadressen för den sidan i fältet ovan.

en: Enable Privacy Policy
sv_SE: Aktivera Integritetspolicy

en: Users must accept it before they can complete the registration.
sv_SE: Användare måste acceptera det innan de kan slutföra registreringen.

en: Privacy Policy Page URL
sv_SE: URL för Integritetspolicy

en: Enter the URL of your privacy policy page.
sv_SE: Ange webbadressen till din Integritetspolicy.

en: Configure Blacklisting & Whitelisting
sv_SE: Konfigurera svartlistning och vitlistning

en: Whitelisting
sv_SE: Vitlistning

en: Enable Whitelisting Feature
sv_SE: Aktivera vitlistningsfunktionen

en: When enabled, whitelisting feature will be activated.
sv_SE: När den är aktiverad kommer vitlistningsfunktionen att aktiveras.

en: Email Address Whitelisting
sv_SE: Vitlistning av e-postadresser

en: Enter a list (comma separated) of email addresses to whitelist.
sv_SE: Ange en lista (kommaseparerad) med e-postadresser som ska vitlistas.

en: Email Address Pattern Whitelisting
sv_SE: Vitlistning av e-postadressmönster

en: Enter a list (comma separated) of email addresses pattern to whitelist. Example value: @gooddomain.com, @gmail.com, @yahoo.com
sv_SE: Ange en lista (kommaseparerad) med e-postadressmönster för att vitlista. Exempelvärde: @gooddomain.com, @gmail.com, @yahoo.com

en: Whitelist Message Customization
sv_SE: Vitlista meddelandeanpassning

en: Enter the message you want to show to the user when the whitelisted condition is met. Leave it empty to use the default message.
sv_SE: Ange meddelandet du vill visa för användaren när det vitlistade villkoret är uppfyllt. Lämna det tomt för att använda standardmeddelandet.

en: Blacklisting
sv_SE: Svartlistning

en: Enable Blacklisting Feature
sv_SE: Aktivera svartlistningsfunktionen

en: When enabled, blacklisting feature will be activated.
sv_SE: När den är aktiverad kommer svartlistningsfunktionen att aktiveras.

en: Email Address Blacklisting
sv_SE: Svartlistning av e-postadresser

en: Enter a list (comma separated) of email addresses to blacklist.
sv_SE: Ange en lista (kommaseparerad) med e-postadresser som ska svartlistas.

en: Email Address Pattern Blacklisting
sv_SE: Svartlistning av e-postadressmönster

en: Enter a list (comma separated) of email addresses pattern to blacklist. Example value: @baddomain.com, @crazydomain.com
sv_SE: Ange en lista (kommaseparerad) med e-postadressmönster för att svartlista. Exempelvärde: @baddomain.com, @crazydomain.com

en: Blacklist Message Customization
sv_SE: Svartlista meddelandeanpassning

en: Enter the message you want to show to the user when the blacklisted condition is met. Leave it empty to use the default message.
sv_SE: Ange meddelandet du vill visa för användaren när det svartlistade villkoret är uppfyllt. Lämna det tomt för att använda standardmeddelandet.

en: Visit the %s to read setup and configuration documentation.
sv_SE: Besök %s för att läsa installations- och konfigurationsdokumentationen.

en: Simple Membership Plugin Site
sv_SE: Simple Membership Plugin webbplats

en: Please %s if you like the plugin.
sv_SE: Vänligen %s om du gillar insticksprogrammet.

en: give us a rating
sv_SE: ge oss ett betyg

en: Settings updated!
sv_SE: Inställningar uppdaterade!

en: General Plugin Settings.
sv_SE: Allmänna inställningar för detta plugin.

en: Page Setup and URL Related settings.
sv_SE: Sidinställningar och URL-relaterade inställningar.

en: The following pages are required for the plugin to function correctly. These pages were automatically created by the plugin at install time.
sv_SE: Följande sidor behövs för att SWMP-tillägget ska fungera korrekt. Dessa "
    "skapades automatiskt när tillägget installerades.

en:  Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/recreating-required-pages-simple-membership-plugin/" target="_blank">this documentation</a> to learn how to recreate them (if needed).
sv_SE:  Läs <a href="https://simple-membership-plugin.com/recreating-required-pages-simple-membership-plugin/" target="_blank">denna dokumentation</a> för att lära dig hur du återskapar dem ( om det behövs).

en: Optional page. It is automatically created by the plugin when you install the plugin for the first time.
sv_SE: Valfri sida. Den skapas automatiskt av plugin-programmet när du installerar plugin-programmet för första gången.

en: Testing and Debug Related Settings.
sv_SE: Inställningar för test och felsökning.

en: This section allows you to enable/disable sandbox or test mode for the payment buttons.
sv_SE: Det här avsnittet låter dig aktivera/avaktivera sandlåda eller testläge för betalningsknapparna.

en: Configure the PayPal API credentials for the new PayPal checkout.
sv_SE: Konfigurera autentiseringsuppgifterna för PayPal API för den nya PayPal-utcheckningen.

en: Read this documentation
sv_SE: Läs denna dokumentation

en: to learn how to get your PayPal API credentials.
sv_SE: för att lära dig hur du får dina PayPal API-uppgifter.

en: The PayPal payment buttons that uses the new API require webhooks. The plugin will auto-create the required webhooks when you create a PayPal payment button.
sv_SE: PayPal-betalningsknapparna som använder det nya API:et kräver webhooks. Insticksprogrammet kommer automatiskt att skapa de nödvändiga webhooks när du skapar en PayPal-betalningsknapp.

en: If you have issues with the webhooks, you can delete it and create again.
sv_SE: Om du har problem med webhooks kan du ta bort det och skapa igen.

en: Live Webhook exists. If you still have issues with webhooks, you can delete it and create again.
sv_SE: Live Webhook finns. Om du fortfarande har problem med webhooks kan du ta bort det och skapa igen.

en: Live PayPal API credentials are not set. Please set the Live PayPal API credentials first.
sv_SE: Live PayPal API-uppgifter är inte inställda. Vänligen ställ in autentiseringsuppgifterna för Live PayPal API först.

en: No webhook found. Use the following Create Live Webhook link to create a new webhook automatically.
sv_SE: Ingen webhook hittades. Använd följande Skapa Live Webhook-länk för att skapa en ny webhook automatiskt.

en: Create Live Webhook
sv_SE: Skapa Live Webhook

en: Sandbox Webhook exists. If you still have issues with webhooks, you can delete it and create again.
sv_SE: Sandbox Webhook finns. Om du fortfarande har problem med webhooks kan du ta bort det och skapa igen.

en: Sanbbox PayPal API credentials are not set. Please set the Sandbox PayPal API credentials first.
sv_SE: Sandbox PayPal API-uppgifter är inte inställda. Vänligen ställ in användaruppgifterna för Sandbox PayPal API först.

en: No webhook found. Use the following Create Sandbox Webhook link to create a new webhook automatically.
sv_SE: Ingen webhook hittades. Använd följande länk Skapa Sandbox Webhook för att skapa en ny webhook automatiskt.

en: Create Sandbox Webhook
sv_SE: Skapa Sandbox Webhook

en: Delete Webhooks
sv_SE: Ta bort Webhooks

en: PayPal API credentials are missing. Please set the PayPal API credentials.
sv_SE: PayPal API-referenser saknas. Vänligen ange PayPal API-referenser.

en: This section allows you to configure Stripe payment related settings.
sv_SE: I det här avsnittet kan du konfigurera inställningar för Stripe-betalningar.

en: This email will be sent to your users when they complete the registration and become a member.
sv_SE: Detta e-postmeddelande kommer att skickas till dina användare när de slutför registreringen och blir medlem.

en: This email will be sent to your users when they use the password reset functionality.
sv_SE: Detta e-postmeddelande kommer att skickas till dina användare när de använder funktionen för lösenordsåterställning.

en: This interface lets you customize the various emails that get sent to your members for various actions. The default settings should be good to get your started.
sv_SE: Detta gränssnitt låter dig anpassa de olika e-postmeddelanden som skickas till dina medlemmar för olika åtgärder. Standardinställningarna bör vara bra för att komma igång.

en: This documentation
sv_SE: Denna dokumentation

en:  explains what email merge tags you can use in the email body field to customize it (if you want to).
sv_SE:  förklarar vilka e-postsammanfogningstaggar du kan använda i e-postmeddelandefältet för att anpassa det (om du vill).

en: Settings in this section apply to all emails.
sv_SE: Inställningarna i det här avsnittet gäller för alla e-postmeddelanden.

en: This email will be sent to your users after account upgrade (when an existing member pays for a new membership level).
sv_SE: Detta e-postmeddelande kommer att skickas till dina användare efter kontouppgradering (när en befintlig medlem betalar för en ny medlemsnivå).

en: This email will be sent to your members when you use the bulk account activate and notify action.
sv_SE: Det här e-postmeddelandet kommer att skickas till dina medlemmar när du använder masskontots aktiverings- och meddelandeåtgärd.

en:  You cannot use email merge tags in this email. You can only use generic text.
sv_SE:  Du kan inte använda e-postmergetaggar i detta e-mail. Du kan endast använda generiska text.

en: This email will be sent if Email Activation is enabled for a Membership Level.
sv_SE: Det här e-postmeddelandet kommer att skickas om e-postaktivering är aktiverad för en medlemsnivå.

en: This email will be sent to prompt users to complete registration after the payment.
sv_SE: Denna e-post kommer att skickas för att uppmana användarna att slutföra registreringen efter betalning.

en: Note: You cannot enable both the "Disable Access to WP Dashboard" and "Admin Dashboard Access Permission" options at the same time. Only use one of those options.
sv_SE: Obs: Du kan inte aktivera både "Inaktivera åtkomst till WP Dashboard" och "Admin Dashboard Access Permission" alternativen samtidigt. Använd bara ett av dessa alternativ.

en: This page allows you to configure some advanced features of the plugin.
sv_SE: På den här sidan kan du konfigurera några avancerade funktioner i tillägget.

en: This interface lets you configure blacklisting & whitelisting for email addresses.
sv_SE: Detta gränssnitt låter dig konfigurera svartlistning och vitlistning för e-postadresser.

en: This blacklisting & whitelisting documentation
sv_SE: Denna svartlistnings- och vitlistningsdokumentation

en:  explains how to use this feature.
sv_SE:  förklarar hur du använder den här funktionen.

en: This section allows you to configure whitelisting settings.
sv_SE: I det här avsnittet kan du konfigurera inställningar för vitlista.

en: This section allows you to configure blacklisting settings.
sv_SE: I det här avsnittet kan du konfigurera svartlistningsinställningar.

en: This section allows you to configure automatic creation of member accounts when new WP User records are created by another plugin. It can be useful if you are using another plugin that creates WP user records and you want them to be recognized in the membership plugin.
sv_SE: Det här avsnittet låter dig konfigurera automatiskt skapande av medlemskonton när nya WP-användarposter skapas av ett annat plugin. Det kan vara användbart om du använder ett annat plugin som skapar WP-användarposter och du vill att de ska kännas igen i medlemskapsplugin.

en: This section allows you to configure terms and conditions and privacy policy that users must accept at registration time.
sv_SE: Det här avsnittet låter dig konfigurera villkor och sekretesspolicy som användare måste acceptera vid registreringstillfället.

en: Simple WP Membership::Settings
sv_SE: Simple WP Membership::Inställningar

en: User is not logged in.
sv_SE: Användaren är inte inloggad.

en: No Expiry
sv_SE: Inget utgångsdatum

en: Registration
sv_SE: Registrering

en: Member Login
sv_SE: Login för medlem

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Password Reset
sv_SE: Återställ lösenordet

en: Thank You
sv_SE: Tack

en: You will be automatically redirected in a few seconds. If not, please %s.
sv_SE: Du omdirigeras automatiskt om några sekunder. Om inte, vänligen %s.

en: Action Status
sv_SE: Åtgärdsstatus

en: Not a Member?
sv_SE: Inte medlem?

en: renew
sv_SE: förnya

en:  your account to gain access to this content.
sv_SE:  ditt konto för att få tillgång till detta innehåll.

en: Error! This action (
sv_SE: Fel! Denna åtgärd (

en: (Please Select)
sv_SE: (Vänligen välj)

en: PayPal Buy Now
sv_SE: PayPal Köp nu

en: PayPal Subscription
sv_SE: PayPal-prenumeration

en: PayPal Buy Now (New API)
sv_SE: PayPal Köp nu (nytt API)

en: PayPal Subscription (New API)
sv_SE: PayPal-prenumeration (nytt API)

en: Stripe Buy Now
sv_SE: Stripe Köp nu

en: Stripe Subscription
sv_SE: Stripe Prenumeration

en: Stripe SCA Buy Now
sv_SE: Stripe SCA Köp nu

en: Stripe SCA Subscription
sv_SE: Stripe SCA-abonnemang

en: Braintree Buy Now
sv_SE: Braintree Köp nu

en: Error! Failed to find a template path for the specified template:
sv_SE: Fel! Misslyckades med att hitta en mallsökväg för den angivna mallen:

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Male
sv_SE: Man

en: Female
sv_SE: Kvinna

en: Not Specified
sv_SE: Ej angivet

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Activation Required
sv_SE: Aktivering krävs

en: Pending
sv_SE: Avvaktande

en: Expired
sv_SE: Utgånget

en: Delete Account
sv_SE: Radera konto

en: You will be redirected to the previous page in a few seconds. If not, please <a href="">click here</a>.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till föregående sida inom några sekunder. Om inte, <a href="">klicka här</a>.

en: Success!
sv_SE: Lyckades!

en: No token provided.
sv_SE: Ingen token tillhandahålls.

en: Nonce check failed.
sv_SE: Nonce-kontroll misslyckades.

en: Subscription has been cancelled.
sv_SE: Prenumerationen har avslutats.

en: Your membership profile will be updated to reflect the payment.
sv_SE: Din medlemsprofil kommer att uppdateras efter betalningen.

en: Your profile username:
sv_SE: Din profils användarnamn:

en: Click on the following link to complete the registration.
sv_SE: Klicka på följande länk för att slutföra registreringen.

en: Click here to complete your paid registration
sv_SE: Klicka här för att slutföra din betalda registrering

en: If you have just made a membership payment then your payment is yet to be processed. Please check back in a few minutes. An email will be sent to you with the details shortly.
sv_SE: Om du just har gjort en medlemsbetalning så har den ännu inte behandlats. Vänligen kontrollera om några minuter. Ett e-postmeddelande kommer att skickas till dig med detaljerna inom kort.

en: Expiry:
sv_SE: Utgångsdatum:

en: You are not logged-in as a member
sv_SE: Du är inte inloggad som medlem

en: Logged in as:
sv_SE: Inloggad som:

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Login Here
sv_SE: Logga in här

en: Not a member?
sv_SE: Inte medlem?

en: Join Now
sv_SE: Gå med nu

en: Unsubscribe from PayPal
sv_SE: Avsluta prenumeration från PayPal

note: translators: %1$d is error code; %2$s is error message.
en: Error occured during payment verification. Error code: %1$d. Message: %2$s
sv_SE: Fel inträffade under betalningsverifiering. Felkod: %1$d. Meddelande: %2$s

note: translators:  %1$s is expected amount, %2$s is expected currency.
en: Payment check failed: invalid amount received. Expected %1$s %2$s, got %3$s %4$s.
sv_SE: Betalningskontroll misslyckades: ogiltigt belopp mottaget. Förväntat %1$s %2$s, mottog %3$s %4$s.

en: Empty payment data received.
sv_SE: Tom betalningsdata mottagen.

en: IPN product validation failed. Check the debug log for more details.
sv_SE: IPN-produktvalidering misslyckades. Se felsökningsloggen för mer information.

en: Empty data received.
sv_SE: Tom data mottagen.

en: Nonce check failed. The page was most likely cached. Please reload the page and try again.
sv_SE: Nonce-kontroll misslyckades. Sidan var troligen cachad. Ladda om sidan och försök igen.

en: Empty transaction data received.
sv_SE: Tom transaktionsdata mottagen.

en: subscription created
sv_SE: prenumeration skapad

en: No webhook found. Use the following Create Webhook button to create a new webhook automatically in your PayPal account.
sv_SE: Ingen webhook hittades. Använd följande Create Webhook-knapp för att skapa en ny webhook automatiskt i ditt PayPal-konto.

en: PayPal API Credential information is missing in settings. Please enter valid PayPal API Credentials in the General Settings tab for %s mode.
sv_SE: PayPal API-uppgifter saknas i inställningarna. Ange giltiga PayPal API-uppgifter på fliken Allmänna inställningar för %s-läge.

en: Invalid or Missing API Credentials! Check the plugin settings and enter valid API credentials in the PayPal Credentials section for %s mode.
sv_SE: Ogiltiga eller saknade API-uppgifter! Kontrollera plugin-inställningarna och ange giltiga API-uppgifter i avsnittet PayPal-uppgifter för %s-läge.

en: Webhook exists. If you still have issues with webhooks, you can delete it and create again.
sv_SE: Webhook finns. Om du fortfarande har problem med webhooks kan du ta bort det och skapa igen.

en: Invalid webhook URL.
sv_SE: Ogiltig webhook-URL.

en: Note that the PayPal subscription API requires your site to use HTTPS URLs. You must use an SSL certificate with HTTPS URLs to complete the setup of the subscription addon and use it.
sv_SE: Observera att PayPals prenumerations-API kräver att din webbplats använder HTTPS-URL:er. Du måste använda ett SSL-certifikat med HTTPS-URL:er för att slutföra installationen av prenumerationstillägget och använda det.

en: Webhook has been created.
sv_SE: Webhook har skapats.

en: Webhook has been deleted.
sv_SE: Webhook har tagits bort.

en: No webhook found. Nothing to delete.
sv_SE: Ingen webhook hittades. Inget att radera.

en: Live mode credentials are not set. Cannot create webhook.
sv_SE: Inloggningsuppgifter för liveläge är inte inställda. Det går inte att skapa webhook.

en: Sandbox mode credentials are not set. Cannot create webhook.
sv_SE: Autentiseringsuppgifter för sandlådeläge är inte inställda. Det går inte att skapa webhook.

en: You are about to delete an account. This will delete user data associated with this account.
sv_SE: Du håller på att radera ett konto. Detta raderar användardata som är kopplade till detta konto.

en: It will also delete the associated WordPress user account.
sv_SE: Det tar också bort tillhörande WordPress-användarkonto.

en: (NOTE: for safety, we do not allow deletion of any associated WordPress account with administrator role).
sv_SE: (OBS: av säkerhetsskäl tillåter vi inte radering av något associerat WordPress-konto med administratörsroll).

en: Continue?
sv_SE: Fortsätta?

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Confirm Account Deletion
sv_SE: Bekräfta radering av konto

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Repeat Password
sv_SE: Upprepa lösenord

en: I accept the
sv_SE: Jag accepterar

en: I agree to the
sv_SE: Jag godkänner

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Create a brand new user and add it to this site.
sv_SE: Skapa en helt ny användare och lägg till på denna webbplats.

en: (required)
sv_SE: (obligatorisk)

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: (twice, required)
sv_SE: (två gånger, obligatoriskt)

en: Strength indicator
sv_SE: Säkerhetsindikation

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
sv_SE: Lösenordet ska vara minst sju tecken långt. För att göra det starkare, använd stora och små bokstäver, siffror och symboler som! ”? $% ^ &amp; ).

en: Account Status
sv_SE: Kontostatus

en: Add New Member
sv_SE: Lägg till ny medlem

en: Add Membership Level
sv_SE: Lägg till medlemsskapsnivå

en: Create new membership level.
sv_SE: Lägg till ny medlemskapsnivå.

en: Membership Level Name
sv_SE: Namn på medlemskapsnivå

en: Default WordPress Role
sv_SE: Standard Wordpressroll

en: Access Duration
sv_SE: Åtkomstens varaktighet

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled
sv_SE: Inget utgångsdatum (Tillgång för denna nivå kommer inte att löpa ut förrän den avbrutits

en: Expire After
sv_SE: Upphör efter

en: Days (Access expires after given number of days)
sv_SE: Dagar (antal dagar till att medlemskapet upphör)

en: Weeks (Access expires after given number of weeks
sv_SE: Veckor (antal veckor till att medlemskapet upphör)

en: Months (Access expires after given number of months)
sv_SE: Månader (antal månader till att medlemskapet upphör)

en: Years (Access expires after given number of years)
sv_SE: År (antal år till att medlemskapet upphör)

en: Fixed Date Expiry
sv_SE: Fast utgångsdatum

en: (Access expires on a fixed date)
sv_SE: (Åtkomst upphör detta datum)

en: Email Activation
sv_SE: E-postaktivering

en: Enable new user activation via email. When enabled, members will need to click on an activation link that is sent to their email address to activate the account. Useful for free membership.
sv_SE: Möjliggör aktivering av nya användare via e-post. När det är aktiverat måste medlemmarna klicka på en aktiveringslänk som skickas till deras e-postadress för att aktivera kontot. Användbar för gratis medlemskap.

en: View Documentation
sv_SE: Se dokumentation

en: Note:
sv_SE: OBS:

en: If enabled, the member's decryptable password is temporarily stored in the database until the account is activated.
sv_SE: Vid aktivering av denna funktion lagras dekrypterbart medlemslösenord tillfälligt i databasen tills kontot aktiveras.

en: Add New Membership Level
sv_SE: Lägg till ny medlemsnivå

en: Simple WP Membership::Add-ons
sv_SE: Simple WP Membership::Tillägg

en: Some of the simple membership plugin's addon settings and options will be displayed here (if you have them)
sv_SE: Vissa av medlemskapspluginens tilläggsinställningar och alternativ kommer att visas här (om du har dem)

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringarna

en: First of all, globally protect the category on your site by selecting "General Protection" from the drop-down box below and then select the categories that should be protected from non-logged in users.
sv_SE: Först och främst skydda kategorin globalt på din webbplats genom att välja ”Allmänt skydd” i rullgardinsmenyn nedan och välj sedan de kategorier som ska skyddas från användare som inte är inloggade.

en: Next, select an existing membership level from the drop-down box below and then select the categories you want to grant access to (for that particular membership level).
sv_SE: Välj sedan en befintlig medlemsnivå i rullgardinsmenyn nedan och välj sedan de kategorier som du vill ge åtkomst till (för den särskilda medlemsnivån).

en: Read the
sv_SE: Läs

en: category protection documentation
sv_SE: dokumentation för kategoriskydd

en: to learn more.
sv_SE: för att lära dig mer.

en: Membership Level:
sv_SE: Medlemsskapsnivå:

en: General Protection
sv_SE: Allmänt skydd

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Edit Member
sv_SE: Redigera medlem

en: Edit existing member details.
sv_SE: Redigera befintliga medlemsuppgifter.

en:  You are currently editing member with member ID:
sv_SE:  Du redigerar för närvarande medlem med medlems-ID:

en: (twice, leave empty to retain old password)
sv_SE: (två gånger, lämna tomt för att behålla det gamla lösenordet)

en: This is the member's account status. If you want to manually activate an expired member's account then read
sv_SE: Detta är medlemmens kontostatus. Om du vill aktivera ett utgånget medlems "
    "konto manuellt, läs då

en: this documentation
sv_SE: denna dokumentation

en:  to learn how to do it.
sv_SE:  för att lära dig hur du gör det.

en: Notify User
sv_SE: Meddela användaren

en: You can use this option to send a quick notification email to this member (the email will be sent when you hit the save button below).
sv_SE: Du kan använda det här alternativet för att skicka ett e-postmeddelande till den här medlemmen (e-postmeddelandet skickas när du trycker på spara-knappen nedan).

en: Subscriber ID/Reference
sv_SE: Prenumerant ID / Referens

en: Expiry Date
sv_SE: Utgångsdatum

en: This is calculated based on the current membership level assigned to this member and the expiry condition that you have set for that membership level.
sv_SE: Detta beräknas baserat på den aktuella medlemsnivån som tilldelats den här medlemmen och det utgångsvillkor som du har angett för den medlemsnivån.

en: Last Accessed Date
sv_SE: Senast tillgängliga datum

en: This value gets updated when this member logs into your site.
sv_SE: Detta värde uppdateras när den här medlemmen loggar in på din webbplats.

en: Last Accessed From IP
sv_SE: Senast åtkomst från IP

en: Save Data
sv_SE: Spara data

en: Delete User Profile
sv_SE: Radera användarprofil

en: Edit membership level
sv_SE: Redigera medlemsskapsnivån

en: You can edit details of a selected membership level from this interface.
sv_SE: Du kan redigera information om en vald medlemsnivå från detta gränssnitt.

en: You are currently editing:
sv_SE: Du redigerar för närvarande:

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled)
sv_SE: Inget giltighetstid (Åtkomst för denna nivå upphör först när den avbryts)

en: Weeks (Access expires after given number of weeks)
sv_SE: Veckor (Åtkomst upphör efter angivet antal veckor)

en: Enable new user activation via email. When enabled, members will need to click on an activation link that is sent to their email address to activate the account. Useful for free membership.
sv_SE: Möjliggör aktivering av nya användare via e-post. När det är aktiverat måste medlemmarna klicka på en aktiveringslänk som skickas till deras e-postadress för att aktivera kontot. Användbar för gratis medlemskap.

en: If enabled, decryptable member password is temporarily stored in the database until the account is activated.
sv_SE: Vid aktivering av denna funktion lagras dekrypterbart medlemslösenord tillfälligt i databasen tills kontot aktiveras.

en: Save Membership Level
sv_SE: Spara medlemsnivå

en: Gender
sv_SE: Kön

en: Phone
sv_SE: Telefonnummer

en: Street
sv_SE: Gata

en: City
sv_SE: Ort

en: State
sv_SE: Stat

en: Zipcode
sv_SE: Postnummer

en: Country
sv_SE: Land

en: Company
sv_SE: Företag

en: Member Since
sv_SE: Medlem sedan

en: All
sv_SE: Alla

en: Incomplete
sv_SE: Ofullständig

en: content protection documentation
sv_SE: innehållsskyddsdokumentation

en: How to Apply Content Protection
sv_SE: Hur man tillämpar innehållsskydd

en: Take the following steps to apply protection to your content so only members can have access to it.
sv_SE: Utför följande steg för att tillämpa skydd på ditt innehåll så att endast medlemmar kan ha tillgång till det.

en: Edit the Post or Page that you want to protect in WordPress editor.
sv_SE: Redigera inlägget eller sidan som du vill skydda i WordPress-redigeraren.

en: Scroll down to the section titled 'Simple WP Membership Protection'.
sv_SE: Rulla ner till avsnittet "Enkelt WP-medlemskapsskydd".

en: Select 'Yes, Protect this content' option.
sv_SE: Välj alternativet "Ja, skydda detta innehåll".

en: Check the membership levels that should have access to that page's content.
sv_SE: Kontrollera medlemsnivåerna som ska ha tillgång till sidans innehåll.

en: Hit the Update/Save Button to save the changes.
sv_SE: Tryck på Uppdatera/Spara-knappen för att spara ändringarna.

en: Example Content Protection Settings
sv_SE: Exempel på inställningar för innehållsskydd

en: First of all, globally protect posts and pages on your site by selecting "General Protection" from the drop-down box below and then select posts and pages that should be protected from non-logged in users.
sv_SE: Först och främst skydda kategorin globalt på din webbplats genom att välja ”Allmänt skydd” i rullgardinsmenyn nedan och välj sedan de kategorier som ska skyddas från användare som inte är inloggade.

en: Next, select an existing membership level from the drop-down box below and then select posts and pages you want to grant access to (for that particular membership level).
sv_SE: Välj sedan en befintlig medlemsnivå från rullgardinsmenyn nedan och välj sedan inlägg och sidor som du vill ge åtkomst till (för just den medlemsnivån).

en: bulk protect posts and pages documentation
sv_SE: masskydda inlägg och sidordokumentation

en:  to learn how to use it.
sv_SE:  att lära sig att använda den.

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Custom Posts
sv_SE: Anpassade inlägg

en: The required pages have been re-created.
sv_SE: De nödvändiga sidorna har skapats på nytt.

en: This interface contains useful tools for various admin operations.
sv_SE: Det här gränssnittet innehåller användbara verktyg för olika adminoperationer.

en: Generate a Registration Completion link
sv_SE: Skapa en länk för Fullfölj registrering

en: You can manually generate a registration completion link here and give it to your customer if they have missed the email that was automatically sent out to them after the payment.
sv_SE: Du kan manuellt skapa en länk för registreringens fullföljande här och ge den till din kund om de har missat e-postmeddelandet som skickades automatiskt till dem efter betalningen.

en: Generate Registration Completion Link
sv_SE: Skapa länk för att slutföra registreringen

en: For a Particular Member ID
sv_SE: För ett särskilt medlems-ID

en: OR
sv_SE: ELLER

en: For All Incomplete Registrations
sv_SE: För alla ofullständiga registreringar

en: Send Registration Reminder Email Too
sv_SE: Skicka även registreringspåminnelse via e-post

en: Submit
sv_SE: Registrera

en: Link(s) generated successfully. The following link(s) can be used to complete the registration.
sv_SE: Länk(ar) genererades framgångsrikt. Följande länk(ar) kan användas för att slutföra registreringen.

en: Registration completion links will appear below
sv_SE: Länkar för att fullfölja registreringen visas nedan

en: A prompt to complete registration email was also sent.
sv_SE: En uppmaning att slutföra registrerings-e-post skickades också.

en: Re-create the Required Pages
sv_SE: Återskapa nödvändiga sidor

en: If you have accidentally deleted the required pages that this plugin creates at install time, you can use this option to re-create them.
sv_SE: Om du av misstag har raderat de nödvändiga sidorna som detta plugin skapar vid installationen kan du använda det här alternativet för att återskapa dem.

en:  has full explanation.
sv_SE:  har fullständig förklaring.

en: Leave empty to keep the current password
sv_SE: Lämna tomt för att behålla det aktuella lösenordet

en: Company Name
sv_SE: Företagsnamn

en: Reset Password
sv_SE: Återställ lösenordet

en: Logged in as
sv_SE: Inloggad som

en: Membership
sv_SE: Medlemsskap

en: Account Expiry
sv_SE: Kontot upphör

en: Edit Profile
sv_SE: Redigera profil

en: Username or Email
sv_SE: Användarnamn eller E-post

en: Show password
sv_SE: Visa lösenord

en: Remember Me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Forgot Password?
sv_SE: Glömt ditt lösenord?

en: You can add a new transaction record manually using this interface. It can be useful if you manually accept cash payment for your memberships.
sv_SE: Du kan lägga till en ny transaktionspost manuellt med detta gränssnitt. Det kan vara användbart om du manuellt accepterar kontant betalning för dina medlemskap.

en: Manual transaction added successfully.
sv_SE: Manuell transaktion har lagts till.

en: Add New Transaction
sv_SE: Lägg till ny transaktion

en: Member ID
sv_SE: Medlems-ID

en: Save Transaction Data
sv_SE: Spara transaktionsdata

en: All the payments/transactions of your members are recorded here.
sv_SE: Alla medlemmars betalningar/transaktioner registreras här.

en: Search for a transaction by using email, name, transaction ID or Subscr ID.
sv_SE: Sök efter en transaktion med E-post, namn. transaktions-ID eller prenumerations-ID.

en: Add a Transaction Manually
sv_SE: Lägg till en transaktion manuellt

en: You can create a new payment button for your memberships using this interface.
sv_SE: Du kan skapa en ny betalningsknapp för dina medlemskap med detta gränssnitt.

en: Select Payment Button Type
sv_SE: Välj typ av betalknapp

en: Stripe Legacy Buy Now (deprecated)
sv_SE: Stripe Legacy Köp nu (utfasad)

en: Stripe Legacy Subscription (deprecated)
sv_SE: Stripe Legacy-prenumeration (utfasad)

en: Next
sv_SE: Nästa

en: You can also use payment buttons from the following plugins to accept payments for your memberships.
sv_SE: Du kan också använda betalningsknappar från följande plugins för att acceptera betalningar för dina medlemskap.

en: You can edit a payment button using this interface.
sv_SE: Du kan redigera en betalknapp med detta gränssnitt.

en: All the membership buttons that you created in the plugin are displayed here.
sv_SE: Här visas alla knappar för medlems som du skapat i plugin-programmet.

en: You can create membership payment buttons from the
sv_SE: Du kan skapa betalknappar för medlemskap från

en: payments menu
sv_SE: betalningsmenyn

en:  of this plugin (useful if you want to offer paid memberships on the site).
sv_SE:  av detta plugin (användbart om du vill erbjuda betalmedlemskap på webbplatsen).

en:  Read the
sv_SE:  Läs

en: membership payment section
sv_SE: sektionen för medlemsbetalning

en:  of our documentation to learn more about creating membership payment buttons.
sv_SE:  i vår dokumentation för att lära dig mer om att skapa medlemsbetalningsknappar.

en:  Success!
sv_SE:  Lyckades!

en: Braintree Buy Now Button Configuration
sv_SE: Braintree Köp nu-knappkonfiguration

en: Button ID
sv_SE: Knapp-ID

en: Button Title
sv_SE: Knappens titel

en: Payment Amount
sv_SE: Betalningsbelopp

en: Braintree API key and account details. You can get this from your Braintree account.
sv_SE: Braintree API-nyckel och kontouppgifter. Du får detta från ditt Braintree-konto.

en: Merchant ID
sv_SE: Handels-ID

en: Public Key
sv_SE: Offentlig nyckel

en: Private Key
sv_SE: Hemlig nyckel

en: Merchant Account ID
sv_SE: Handelskonto-ID

en: The following details are optional.
sv_SE: Följande detaljer är valfria.

en: Return URL
sv_SE: URL för tillbaka

en: Save Payment Data
sv_SE: Spara betalningsdata

en: PayPal Buy Now Button Configuration
sv_SE: PayPal Buy Now Knappkonfiguration

en: Payment Currency
sv_SE: Betalningsvaluta

en: PayPal Email
sv_SE: PayPal E-post

en: Button Image URL
sv_SE: Knappbildens URL

en: Custom Checkout Page Logo Image
sv_SE: Anpassad Logo för Checkout-sidan

en: PayPal Buy Now (New API) Button Configuration
sv_SE: PayPal Buy Now (Ny API) Knappkonfiguration

en: Payment Details
sv_SE: Betalningsinformation

en: Enter payment amount. Example values: 9.90 or 25.00 or 299.90 etc (do not enter currency symbol).
sv_SE: Ange betalningsbelopp. Exempelvärden: 9,90 eller 25,00 eller 299,90 etc (ange inte valutasymbol).

en: Button Style Settings (Optional)
sv_SE: Knappstilsinställningar (valfritt)

en: Button Type/Label
sv_SE: Knapptyp/etikett

en: Pay
sv_SE: Betala

en: Buy Now
sv_SE: Köp nu

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Select button type/label.
sv_SE: Välj knapptyp/etikett.

en: Button Shape
sv_SE: Knappform

en: Rectangular
sv_SE: Rektangulär

en: Pill
sv_SE: Boll

en: Select button shape.
sv_SE: Välj knappform.

en: Button Layout
sv_SE: Knapplayout

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Select button layout.
sv_SE: Välj knapplayout.

en: Button Height
sv_SE: Knapphöjd

en: Small
sv_SE: Liten

en: Large
sv_SE: Stor

en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

en: Select button height.
sv_SE: Välj knapphöjd.

en: Button Width
sv_SE: Knappbredd

en: Select button width.
sv_SE: Välj knappbredd.

en: Button Color
sv_SE: Knappfärg

en: Gold
sv_SE: Guld

en: Blue
sv_SE: Blå

en: White
sv_SE: Vit

en: Black
sv_SE: Svart

en: Select button color.
sv_SE: Välj knappfärg.

en: Additional Settings (Optional)
sv_SE: Ytterligare inställningar

en: Disable Funding
sv_SE: Inaktivera finansiering

en: Credit or debit cards
sv_SE: Kredit- eller betalkort

en: PayPal Credit
sv_SE: PayPal Kredit

en: By default, funding source eligibility is smartly decided based on a variety of factors. You can force disable funding options by selecting them here.
sv_SE: Som standard avgörs finansieringskällan smart baserat på en mängd olika faktorer. Du kan tvinga Inaktivering av finansieringsalternativ genom att välja dem här.

en: PayPal Smart Checkout Button Configuration
sv_SE: PayPal Smart Checkout-knappkonfiguration

en: PayPal Smart Checkout API Credentials (you can get this from your PayPal account)
sv_SE: PayPal Smart Checkout API Credentials (du kan få detta från ditt PayPal-"
    "konto)

en: Button Appearance Settings
sv_SE: Inställningar för knappens utseende

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Repsonsive
sv_SE: Repsonsiv

en: Select button size.
sv_SE: Välj knappstorlek.

en: Color
sv_SE: Färg

en: Shape
sv_SE: Form

en: Additional Settings
sv_SE: Ytterligare inställningar

en: Payment Methods
sv_SE: Betalningsmetoder

en: Select payment methods that could be used by customers. Note that payment with cards is always enabled.
sv_SE: Välj betalningsmetoder som kan användas av kunder. Observera att betalning med kort alltid är aktiverat.

en: The following details are optional
sv_SE: Följande detaljer är valfria

en: PayPal Subscription Button Configuration
sv_SE: Konfiguration av PayPal prenumerationsknapp

en: Billing Amount Each Cycle
sv_SE: Faktureringsbelopp för varje period

en: Billing Cycle
sv_SE: Faktureringsperiod

en: Billing Cycle Count
sv_SE: Antal faktureringsperioder

en: Re-attempt on Failure
sv_SE: Försök igen vid misslyckande

en: Trial Billing Details (Leave empty if you are not offering a trial period)
sv_SE: Betalningsuppgifter vid Provperiod (lämna tomt om du inte erbjuder en provperiod)

en: Trial Billing Amount
sv_SE: Belopp vid Provperiod

en: Trial Billing Period
sv_SE: Tid för Provperiod

en: Optional Details
sv_SE: Valfria detaljer

en: PayPal Subscription (New API) Button Configuration
sv_SE: Konfiguration av PayPal prenumerationsknapp

en: PayPal Billing Plan Details for This Button
sv_SE: PayPal-faktureringsplandetaljer för denna knapp

en: Subscription Plan Mode
sv_SE: Prenumerationsplanläge

en: Subscription Plan ID
sv_SE: Prenumerationsplan ID

en: Subscription/Recurring Billing Details
sv_SE: Prenumeration/Återkommande faktureringsinformation

en: Recurring Billing Amount
sv_SE: Återkommande faktureringsbelopp

en: Amount to be charged on every billing cycle. If used with a trial period then this amount will be charged after the trial period is over. Example values: 9.90 or 25.00 or 299.90 etc (do not enter currency symbol).
sv_SE: Belopp som ska debiteras vid varje faktureringscykel. Om den används med en provperiod kommer detta belopp att debiteras efter att provperioden är över. Exempelvärden: 9,90 eller 25,00 eller 299,90 etc (ange inte valutasymbol).

en: Recurring Billing Cycle
sv_SE: Återkommande faktureringscykel

en: Set the interval of the recurring payment. Example value: 1 Month (if you want to charge every month)
sv_SE: Ställ in intervallet för den återkommande betalningen. Exempelvärde: 1 månad (om du vill ladda varje månad)

en: Recurring Billing Cycle Count
sv_SE: Återkommande faktureringscykelräkning

en: After how many cycles should billing stop. Leave this field empty (or enter 0) if you want the payment to continue until the subscription is canceled.
sv_SE: Efter hur många cykler ska faktureringen sluta. Lämna detta fält tomt (eller ange 0) om du vill att betalningen ska fortsätta tills prenumerationen avslutas.

en: When checked, the payment will be re-attempted two more times if the payment fails. After the third failure, the subscription will be canceled.
sv_SE: När det är markerat kommer betalningen att göras om två gånger till om betalningen misslyckas. Efter det tredje misslyckandet kommer prenumerationen att avslutas.

en: Stripe Buy Now Button Configuration
sv_SE: Stripe Buy Now Button konfigurering

en: Stripe API keys. You can get this from your Stripe account.
sv_SE: Stripe API-nycklar. Du kan få detta från ditt Stripe-konto.

en: Use Global API Keys Settings
sv_SE: Använd inställningar för globala API-nycklar

en: Use API keys from <a href="admin.php?page=simple_wp_membership_settings&tab=2" target="_blank">Payment Settings</a> tab.
sv_SE: Använd API-nycklar från fliken <a href="admin.php?page=simple_wp_membership_settings&tab=2" target="_blank">Betalningsinställningar</a>.

en: Collect Customer Address
sv_SE: Samla in kundadress

en: Stripe SCA Buy Now Button Configuration
sv_SE: Stripe SCA Köp nu knappkonfiguration

en: Enable Automatic Tax
sv_SE: Aktivera automatisk skatt

en: Stripe Subscription Button Configuration
sv_SE: Konfiguration av Stripe prenumerationsknapp

en: Trial Period
sv_SE: Provperiod

en: Stripe API Settings
sv_SE: Stripe API Inställningar

en: Webook Endpoint URL
sv_SE: Webhook Endpoint URL

en: Subscribe Now
sv_SE: Prenumerera nu

en: Transaction completed successfully!
sv_SE: Transaktionen slutförd framgångsrikt!

en: Error occurred during PayPal checkout process.
sv_SE: Ett fel uppstod under PayPals utcheckning.

en: Error occurred during PayPal Smart Checkout process.
sv_SE: Ett fel uppstod under PayPal Smart Checkout-processen.

en: HTTP error occurred during payment process:
sv_SE: HTTP-fel uppstod under betalningsprocessen:

en: Error! The password reset key is invalid. Please generate a new request.
sv_SE: Fel! Lösenordsåterställningsnyckeln är ogiltig. Vänligen skapa en ny begäran.

en: New password
sv_SE: Nytt lösenord

en: Re-enter new password
sv_SE: Ange nytt lösenord igen

note: Description of the plugin/theme
en: A flexible, well-supported, and easy-to-use WordPress membership plugin for offering free and premium content from your WordPress site.
sv_SE: En flexibel, välstödd och lättanvänd WordPress-medlemskapsplugin för att erbjuda gratis och premiuminnehåll från din WordPress-webbplats.

en: Type password here
sv_SE: Skriv lösenord här

en: Retype password here
sv_SE: Skriv lösenordet här också

en: Registration is complete. You can now log into the site.
sv_SE: Registreringen är klar. Du kan nu logga in på webbplatsen.

en:  Field has invalid character
sv_SE:  Fältet har ogiltigt tecken

en:  Password does not match
sv_SE:  Lösenordet matchar inte

en: Already taken.
sv_SE: Redan taget.

en: Street Address
sv_SE: Gatuadress

en: Apt, Suite, Bldg. (optional)
sv_SE: Vån, lght-nr (valfritt)

en: State / Province / Region
sv_SE: Stat / provins / region

en: Postal / Zip Code
sv_SE: Postnummer

en: Check this box to delete the image. The image will be deleted when you save the profile.
sv_SE: Markera den här rutan för att ta bort bilden. Bilden raderas när du sparar profilen.

en: You will need to re-login since you changed your password.
sv_SE: Du måste logga in igen eftersom du ändrade lösenordet.

en: Please enter any two digits with <strong>no</strong> spaces (Example: 12)
sv_SE: Vänligen ange två siffror med <strong>inga</strong> mellanslag (Exempel: 12)

en: Verification
sv_SE: Verifiering

en: Please enter any two digits with no spaces (Example: 12)*
sv_SE: Vänligen ange två siffror utan mellanslag (Exempel: 12) *

en: Username can only contain: letters, numbers and .-*@
sv_SE: Användarnamnet kan endast innehålla: bokstäver, siffror och .- * @

en: Allowed characters are: letters, numbers and .-_*@
sv_SE: Tillåtna tecken är: bokstäver, siffror och .-_ * @

en: Please check at least one.
sv_SE: Vänligen välj minst en.

en: Do you really want to delete the form?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort formuläret?

en: You do not have permission to view this content.
sv_SE: Du har inte behörighet att se detta innehåll.

en: Your membership level does not have permission to view this content.
sv_SE: Din medlemsnivå har inte behörighet att se detta innehåll.

en: This content is for members only.
sv_SE: Detta innehåll är endast för medlemmar.

en: Member Directory
sv_SE: Medlemskatalog

en: Level
sv_SE: Nivå

en: Address
sv_SE: Adress

en: Postcode
sv_SE: Postnummer

en: Search...
sv_SE: Sök…

en: Clear Search
sv_SE: Rensa Sök

en: You must be logged in to upgrade a membership.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att uppgradera ett medlemskap.

en: Membership level has been updated.
sv_SE: Medlemskapsnivån har uppdaterats.

en: Already a member of this level.
sv_SE: Redan medlem på denna nivå.
