Simple Membership - en to id_ID translation catalogue (271 entries)

en: You are not logged in.
id_ID: Silahkan masuk terlebih dahulu.

en: Simple WP Membership Protection
id_ID: Proteksi Simple WP Membership

en: Simple Membership Protection options
id_ID: Pilihan Proteksi Simple Membership

en: Do you want to protect this content?
id_ID: Anda ingin melindungi muatan ini?

en: Select the membership level that can access this content:
id_ID: Pilih tingkat member untuk dapat mengakses isi ini:

en: Members
id_ID: Member

en: Membership Levels
id_ID: Tingkat Member

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Payments
id_ID: Pembayaran

en: Add-ons
id_ID: Tambahan

en: You need to login to view this content.
id_ID: Anda perlu masuk untuk melihat isinya.

en: Your account has expired. Please renew your account to gain access to this content.
id_ID: Member Anda sudah kadaluarsa. Silahkan perbarui untuk melihat ini.

en: This content can only be viewed by members who joined on or before
id_ID: Isi hanya dapat dilihat oleh member yang telah bergabung.

en: This content is not permitted for your membership level.
id_ID: Isi tidak diizinkan untuk tingkat member Anda saat ini.

en:  The rest of the content is not permitted for your membership level.
id_ID: Isi selanjutnya tidak diperbolehkan untuk tingkat member Anda saat ini.

en: You need to login to view the rest of the content.
id_ID: Anda perlu masuk untuk melihat isi sepenuhnya.

en: Member record added successfully.
id_ID: Catatan member telah ditambahkan.

en: Please correct the following:
id_ID: Silahkan perbaiki hal ini:

en: Your current password
id_ID: Password Anda saat ini

en: Invalid Email Address
id_ID: Alamat Email Salah

en: Aready taken
id_ID: Sudah dipakai

en: Available
id_ID: Tersedia

en: User Not Found.
id_ID: Member Tidak Ditemukan

en: Password Empty or Invalid.
id_ID: Password Kosong atau Tidak Sah.

en: Account is inactive.
id_ID: Member tidak aktif.

en: Account is pending.
id_ID: Member masih tertunda.

en: Account has expired.
id_ID: Member telah kadaluarsa.

en: You are logged in as:
id_ID: Anda masuk sebagai:

en: Logged Out Successfully.
id_ID: Anda Telah Keluar.

en: Session Expired.
id_ID: Masa Pakai Habis.

en: Invalid User Name
id_ID: Pengguna Tidak Sah.

en: Please login again.
id_ID: Silahkan masuk lagi.

en: Membership Level
id_ID: Tingkat Member

en: Name
id_ID: Nama

en: Description
id_ID: Keterangan

en: Count
id_ID: Jumlah

en: Category protection updated!
id_ID: Proteksi telah diperbarui!

en: Wordpress account exists with given user name. But given email doesn't match.
id_ID: Pengguna ini telah terdaftar, tetapi alamat emailnya salah.

en: Wordpress account exists with given email. But given user name doesn't match.
id_ID: Alamat email telah terdaftar, tetapi nama pengguna salah.

en: User name is required
id_ID: Silahkan masukkan nama

en: User name contains invalid character
id_ID: Nama pengguna mengandung karakter terlarang

en: User name already exists.
id_ID: Nama pengguna telah terdaftar.

en: Password is required
id_ID: Silahkan masukkan password

en: Password mismatch
id_ID: Password salah

en: Email is required
id_ID: Silahkan masukkan email

en: Email is invalid
id_ID: Alamat email salah

en: Email is already used.
id_ID: Alamat email telah terpakai.

en: Member since field is invalid
id_ID: Isian tangal member salah

en: Access starts field is invalid
id_ID: Isian tanggal akses salah

en: Gender field is invalid
id_ID: Jenis kelamin salah

en: Account state field is invalid
id_ID: Periksa kembali alamat Anda

en: Invalid membership level
id_ID: Tingkatan member salah

en: Security check: captcha validation failed.
id_ID: Proses cek captcha gagal

en: Registration Successful.
id_ID: Pendaftaran Berhasil.

en: Please
id_ID:  Silahkan

en: Login
id_ID: Masuk

en: Please correct the following
id_ID: Silahkan perbaiki kesalahan berikut

en: Membership Level Couldn't be found.
id_ID: Tingkat Member tidak ditemukan

en: Profile updated successfully.
id_ID: Profil Anda telah diperbarui.

en: Profile updated successfully. You will need to re-login since you changed your password.
id_ID: Profil telah diperbarui. Silahkan masuk lagi dengan password baru.

en: Email address not valid.
id_ID: Alamat email tidak benar.

en: No user found with that email address.
id_ID: Nama pengguna tidak ditemukan.

en: Email Address:
id_ID: Alamat Email:

en: New password has been sent to your email address.
id_ID: Password baru telah dikirim ke alamat email Anda.

en: Sorry, Nonce verification failed.
id_ID: Maaf, proses verifikasi gagal.

en: Sorry, Password didn't match.
id_ID: Maaf, password tidak sesuai.

en: Date format is not valid.
id_ID: Pengaturan tanggal tidak benar.

en: Access duration must be > 0.
id_ID: Lama kunjungan harus lebih besar dari 0.

en: User is not logged in.
id_ID: Pengguna belum masuk.

en: User Name
id_ID: Nama Pengguna

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Access Starts
id_ID: Tanggal Mulai

en: Account State
id_ID: Jenis Akun

en: Delete
id_ID: Hapus

en: No Member found.
id_ID: Member tidak ditemukan.

en: Membership Level Creation Successful.
id_ID: Pembuatan Tingkat Member Berhasil.

en: Updated Successfully.
id_ID: Pembaruan Berhasil.

en: Role
id_ID: Peran

en: Access Valid For/Until
id_ID: Akses Diberikan Hingga

en: Registration
id_ID: Pendaftaran

en: Profile
id_ID: Profil

en: Password Reset
id_ID: Reset Password

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Payment Settings
id_ID: Pengaturan Pembayaran

en: Email Settings
id_ID: Pengaturan Email

en: Tools
id_ID: Alat

en: Advanced Settings
id_ID: Pengaturan Lanjutan

en: Addons Settings
id_ID: Pengaturan Addons

en: Plugin Documentation
id_ID: Petunjuk Plugin

en: Enable Free Membership
id_ID: Aktifkan Member Free

en: Enable/disable registration for free membership level. When you enable this option, make sure to specify a free membership level ID in the field below.
id_ID: Aktifkan pendaftaran bagi member free. Pastikan kotak pilihan ID free member dibawah ini telah diaktifkan pada isian dibawah.

en: Free Membership Level ID
id_ID: ID Level Member Free

en: Assign free membership level ID
id_ID: Berikan ID terhadap member free

en: Enable More Tag Protection
id_ID: Aktifkan Proteksi Lebih

en: Enables or disables "more" tag protection in the posts and pages. Anything after the More tag is protected. Anything before the more tag is teaser content.
id_ID: Aktifkan atau matikan tag "lebih" di post atau halaman.

en: Hide Adminbar
id_ID: Sembunyikan Baris Admin

en: WordPress shows an admin toolbar to the logged in users of the site. Check this box if you want to hide that admin toolbar in the fronend of your site.
id_ID: Wordpress menampilkan toolbar admin kepada pengguna yang masuk. Klik kotak ini jika ingin menyembunyikannya.

en: Default Account Status
id_ID: Status Akun Default

en: Select the default account status for newly registered users. If you want to manually approve the members then you can set the status to "Pending".
id_ID: Pilih status akun default bagi pendaftar baru. Jika ingin melakukan secara manual, atur status menjadi "Tunda"

en: Allow Account Deletion
id_ID: Bolehkan Penghapusan Akun

en: Allow users to delete their accounts.
id_ID: Bolehkan pengguna untuk menghapus akun mereka.

en: Auto Delete Pending Account
id_ID: Hapus Otomatis Akun yang Tertunda

en: Select how long you want to keep "pending" account.
id_ID: Pilih berapa lama akun "tertunda" akan dipertahankan.

en: Pages Settings
id_ID: Pengaturan Halaman

en: Login Page URL
id_ID: URL Halaman Login

en: Registration Page URL
id_ID: URL Alamat Pendaftaran

en: Join Us Page URL
id_ID: URL Halaman Join

en: Edit Profile Page URL
id_ID: URL Halaman Edit Profil

en: Password Reset Page URL
id_ID: URL Halaman Reset Password

en: Test & Debug Settings
id_ID: Setting Tes dan Debug

en: Check this option to enable debug logging.
id_ID: Pilih opsi ini untuk mengaktifkan log debugging

en: Enable Sandbox Testing
id_ID: Aktifkan Testing Sandbox

en: Enable this option if you want to do sandbox payment testing.
id_ID: Pilih opsi ini jika ingin melakukan test pembayaran sandbox

en: Settings updated!
id_ID: Pengaturan telah diperbarui!

en: Email Misc. Settings
id_ID: Pengaturan Email lainnya

en: From Email Address
id_ID: Alamat Email Pengirim

en: Email Settings (Prompt to Complete Registration )
id_ID: Pengaturan Email (untuk penyelesaian pendaftaran)

en: Email Subject
id_ID: Judul Email

en: Email Body
id_ID: Isi Email

en: Email Settings (Registration Complete)
id_ID: Pengaturan Email (Pendaftaran Selesai)

en: Send Notification to Admin
id_ID: Kirim Notifikasi ke Admin

en: Enable this option if you want the admin to receive a notification when a member registers.
id_ID: Aktifkan opsi ini jika ingin memberitahu Admin apabila ada member mendaftar.

en: Admin Email Address
id_ID: Alamat Email Admin

en: Enter the email address where you want the admin notification email to be sent to.
id_ID: Masukkan alamat kirim emal admin yang ingin diberi notifikasi

en: Send Email to Member When Added via Admin Dashboard
id_ID: Kirim Email ke Member ketika ditambahkan melalui Dashboard Admin

en: Email Settings (Password Reset)
id_ID: Pengaturan Email (Reset Password)

en:  Email Settings (Account Upgrade Notification)
id_ID: Pengaturan Email (Notifikas Upgrade Akun)

en: Enable Expired Account Login
id_ID: Aktifkan Kadaluarsa untuk Login Akun

en: When enabled, expired members will be able to log into the system but won't be able to view any protected content. This allows them to easily renew their account by making another payment.
id_ID: Saat diaktifkan, member yang telah kadaluarsa bisa masuk tetapi tidak dapat melihat isi yang diproteksi.

en: Not a Member?
id_ID: Bukan Member?

en: Join Us
id_ID: Bergabung

en: Active
id_ID: Aktif

en: Inactive
id_ID: Nonaktif

en: Pending
id_ID: Tertunda

en: Expired
id_ID: Kadaluarsa

en: Never
id_ID: Tidak

en: Delete Account
id_ID: Hapus Akun

en: Payment Button ID
id_ID: ID Tombol Pembayaran

en: Payment Button Title
id_ID: Judul Tombol Pembayaran

en: Membership Level ID
id_ID: ID Tingkat Member

en: Button Shortcode
id_ID: Tombol Shortcode

en: The selected entry was deleted!
id_ID: Isian ini telah dihapus!

en: Row ID
id_ID: ID Baris

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Transaction ID
id_ID: ID Transaksi

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: List View
id_ID: Pandangan Baris

en: Excerpt View
id_ID: Pandangan Ringkasan

en: No items found.
id_ID: Tidak ditemukan.

en: Select bulk action
id_ID: Pilih tindakan sekaligus.

en: Bulk Actions
id_ID: Tindakan Sekaligus

en: Apply
id_ID: Jalankan

en: Filter by date
id_ID: Saring berdasarkan tanggal

en: All dates
id_ID: Semua tanggal

en: %s pending
id_ID: %s tunda

en: Select Page
id_ID: Pilih Halaman

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Your membership profile will be updated to reflect the payment.
id_ID: Profi keanggotaan akan diperbarui sesuai pembayaran.

en: Your profile username:
id_ID: Nama profil Anda:

en: Click on the following link to complete the registration.
id_ID: Pilih tautan berikut untuk menyelesaikan pendaftaran.

en: Click here to complete your paid registration
id_ID: Klik disini untuk melangkapi pendaftaran pembayaran

en: If you have just made a membership payment then your payment is yet to be processed. Please check back in a few minutes. An email will be sent to you with the details shortly.
id_ID: Jika Anda telah membayar, pembayaran masih dalam proses. Silahkan diperiksa beberapa saat lagi. Kami akan segera mengirimkan email berisi keterangan.

en: Repeat Password
id_ID: Ulangi Password

en: Register
id_ID: Mendaftar

en: Add Member
id_ID: Tambah Member

en: Create a brand new user and add it to this site.
id_ID: Buat pengguna baru dan tambahkan ke website ini.

en: User name
id_ID: Nama pengguna

en: (required)
id_ID: (wajib)

en: E-mail
id_ID: Email

en: (twice, required)
id_ID: (wajib dua kali)

en: Strength indicator
id_ID: Penanda kekuatan

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
id_ID: Tips: Password minimal 7 karakter. Agar lebih kuat, tambahkan huruf besar, angka dan tanda baca seperti ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Account Status
id_ID: Status Akun

en: Add New Member
id_ID: Tambahkan Member Baru

en: Simple WP Membership::Settings
id_ID: Simple WP Membeship::Pengaturan

en: Some of the simple membership plugin's addon settings and options will be displayed here (if you have them)
id_ID: Beberapa tambahan plugin dan pengaturan akan ditampilakkan disini (jika ada)

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: Create new membership level.
id_ID: Buat tingkat member baru

en: Membership Level Name
id_ID: Nama Tingkat Member

en: Default WordPress Role
id_ID: Peran Otomatis Wordpress

en: Access Duration
id_ID: Lama Waktu Akses

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled
id_ID: Tidak Kadaluarsa (Tidak dapat kadaluarsa sampai dibatalkan

en: Expire After
id_ID: Tanggal Kadaluarsa

en: Days (Access expires after given number of days)
id_ID: Hari (Kadaluarsa setelah jumlah hari berikut)

en: Weeks (Access expires after given number of weeks
id_ID: Minggu (Kadaluarsa setelah jumlah minggu berikut)

en: Months (Access expires after given number of months)
id_ID: Bulan (Kadaluarsa setelah jumlah bulan berikut)

en: Years (Access expires after given number of years)
id_ID: Tahun (Kadaluarsa setelah jumlah tahun berikut)

en: Fixed Date Expiry
id_ID: Tanggal Kadaluarsa Tetap

en: (Access expires on a fixed date)
id_ID: (Akses kadaluarsa on a fixed date)

en: Add New Membership Level
id_ID: Tambahkan Tingkat Member Baru

en: Simple WP Membership::Categories
id_ID: Simple WP Membership::Kategori

en: First of all, globally protect the category on your site by selecting "General Protection" from the drop-down box below and then select the categories that should be protected from non-logged in users.
id_ID: Pertama, lindungi seluruh kategori dengan memilih "Pilihan Umum" dari kotak dibawah dan pilih kategori yang akan dilindungi dari pengguna tidak terdaftar.

en: Next, select an existing membership level from the drop-down box below and then select the categories you want to grant access to (for that particular membership level).
id_ID: Selanjutnya, pilih tingkatan member dari kotak dibawah dan pilih kategori yang diinginkan untuk diberikan akses kepada level member tertentu.

en: Edit existing member details.
id_ID: Edit member secara detail.

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: (twice, leave empty to retain old password)
id_ID: (dua kali, biarkan kosong untuk menjaga password lama)

en: Notify User
id_ID: Beritahu Pengguna

en: Subscriber ID/Reference
id_ID: ID Pelanggan/Referensi

en: Last Accessed From IP
id_ID: Akses Terakhir dari IP

en: Edit User
id_ID: Edit Pengguna

en: Edit membership level
id_ID: Edit tingkat member

en: Edit membership level.
id_ID: Edit tingkat member.

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled)
id_ID: Tidak Kadaluarsa (Tidak dapat kadaluarsa sampai dibatalkan

en: Weeks (Access expires after given number of weeks)
id_ID: Minggu (Kadaluarsa setelah jumlah minggu berikut)

en: Edit Membership Level
id_ID: Edit Tingkat Member

en: Simple WP Membership::Members
id_ID: Simple WP Membership::Member

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Simple WP Membership::Membership Levels
id_ID: Simple WP Membership::Tingkat Member

en: search
id_ID: cari

en: Membership level
id_ID: Tingkat member

en: Manage Content Production
id_ID: Atur Isi Produksi

en: Category Protection
id_ID: Perlindungan Kategori

en: Example Content Protection Settings
id_ID: Contoh Pengaturan Content Protection

en: Gender
id_ID: Jenis Kelamin

en: Phone
id_ID: Telephone

en: Street
id_ID: Jalan

en: City
id_ID: Kota

en: State
id_ID: Propinsi

en: Zipcode
id_ID: Kode Pos

en: Country
id_ID: Negara

en: Company
id_ID: Perusahaan

en: Member Since
id_ID: Member Sejak

en: Generate a Registration Completion link
id_ID: Buat alamat Penyelesaian Pendaftaran

en: You can manually generate a registration completion link here and give it to your customer if they have missed the email that was automatically sent out to them after the payment.
id_ID: Anda dapat membuat alamat penyelesaian pendaftaran secara manual dan menginformasikan kepada pelanggan juka ada kesalahan melalui email setelah pembayaran.

en: Generate Registration Completion Link
id_ID: Buat Alamat Penyelesaian Pendaftaran

en: OR
id_ID: ATAU

en: For All Pending Registrations
id_ID: Pendaftaran Yang Tertunda

en: Registration Completion Links Will Appear Below:
id_ID: Alamat Penyelesaian Akan Muncul Dibawah Ini

en: Send Registration Reminder Email too
id_ID: Kirim juga Email Pengingat Pendaftaran

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Logged in as
id_ID: Masuk sebagai

en: Membership
id_ID: Keanggotaan

en: Account Expiry
id_ID: Tanggal Kadaluarsa

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Remember Me
id_ID: Ingat Saya

en: Forgot Password
id_ID: Lupa Password

en: All the payments/transactions of your members are recorded here.
id_ID: Semua transaksi pembayaran member direkam disini

en: Search for a transaction by using email or name
id_ID: Cari transaksi berdasarkan email atau nama

en: Search
id_ID: Cari

en: You can create new payment button for your memberships using this interface.
id_ID: Anda dapat membuat tomobl pembayaran bagi member menggunakan antarmuka ini.

en: Select Payment Button Type
id_ID: Pilih Tombol Type Pembayaran

en: Next
id_ID: Berikut

en: You can edit a payment button using this interface.
id_ID: Anda dapat mengedit tombol pembayaran dengan antarmuka ini.

en: Simple Membership::Payments
id_ID: Simple Membership::Pembayaran

en: All the membership buttons that you created in the plugin are displayed here.
id_ID: Semua tombol pembayaran yang telah Anda buat dalam plugin ditampilkan disini.

en: PayPal Integration Settings
id_ID: Pengaturan Integrasi PayPal

en: Generate the "Advanced Variables" Code for your PayPal button
id_ID: Buat Kode "Pembayaran Lanjut" untuk tombol PayPal Anda

en: Enter the Membership Level ID
id_ID: Masukkan ID Tingkat Member

en: Generate Code
id_ID: Buat Kode

en: PayPal Buy Now Button Configuration
id_ID: Pengaturan Tombol Beli Sekarang dari PayPal

en: Button Title
id_ID: Judul Tombol

en: Payment Amount
id_ID: Jumlah Pembayaran

en: Payment Currency
id_ID: Mata Uang

en: Return URL
id_ID: Alamat Kembali

en: PayPal Email
id_ID: Email PayPal

en: Button Image URL
id_ID: URL Gambar Tombol

en: Save Payment Data
id_ID: Simpat Data Pembayaran

en: Button ID
id_ID: ID Tombol

en: PayPal Subscription Button Configuration
id_ID: Pengaturan Tombol Langganan PayPal

en: Billing Amount Each Cycle
id_ID: Jumlah Tagihan Setiap Putaran

en: Billing Cycle Count
id_ID: Jumlah Billing Cycle

en: Re-attempt on Failure
id_ID: Coba Lagi Saat Gagal

en: Trial Billing Details (Leave empty if you are not offering a trial period)
id_ID: Detail Tagihan Percobaan (kosongkan jika Anda tidak menyediakan waktu percobaan)

en: Trial Billing Amount
id_ID: Jumlah Tagihan Percobaan

en: Trial Billing Period
id_ID: Masa Waktu Tagihan Percobaan

en: Optional Details
id_ID: Piliah Lainnya

en: Buy Now
id_ID: Beli Sekarang

en: Subscribe Now
id_ID: Langganan Sekarang
